banner15

Cemil Bayık: Hükümet önerilerimize hayır diyor

Cemil Bayık, hükümete önerdikleri tekliflerin dikkate alınmadığını belirterek "Çözüm Süreci"nin öldüğünü iddia etti

Cemil Bayık: Hükümet önerilerimize hayır diyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın Kandil'deki lideri Cemil Bayık, İsveç medyasına açıklamalarda bulundu. Çözüm sürecinin öldüğünü savunan Bayık, "Barış süreci öldü, ama biz ona yeniden can vermek istiyoruz. Maalesef Türkiye sorunun çözümü için yaptığımız tüm önerilere hayır diyor" dedi.

Bayık, hükümetin, "Örgüt anlaşmanın gereğini yerine getirmedi ve örgüt, mensuplarının sadece yüzde 20'sini Türkiye'den çekti" iddialarının gerçekleri yansıtmadığını savunarak, PKK'lıların çoğunluğunun Türkiye'yi terk ettiğini söyledi.

Bayık, müzakerelerin ciddi bir biçimde başlayabilmesi için zorunlu gördüğü üç koşulu ise tekrarladı:

"Birinci olarak Öcalan'ın durumuna çözüm getirilmelidir. Uzun yıllardan beri avukatlarıyla görüşemiyor. İkinci olarak Kürtlerin haklarını garanti altına alacak bir Anayasa gereklidir. Üçüncü olarak da terörle mücadele yasası kaldırılmalıdır."

ANF'nin yansıttığı habere göre gazetecilerin bunun bir ültimatom olup olmadığı sorusunu ise Bayık şöyle cevapladı: "Biz sürecin sonu için kesin bir tarih belirlemedik. Ama hükümet sorunu sürüncemede bırakmamalı. Türkiye hala Kürtlerin bir ulus olduğunu kabul etmiyor. Türkiye bizim kendi dilimizi konuşmamızı yasakladı. Onlar bir zaman planlamasıyla gelmek zorunda." Ancak Ankara'nın bu konuda istekli olmadığını belirten Bayık, "Bizim güçlerimizin çekildikleri bölgelere Türk askerleri yerleşti ve hala gösterileri şiddet ile bastırıyorlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 12:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48