Cemil Bayık'a ilk cevap: Kuru tehdit!

Cemil Bayık'ın hükümete yönelik tehditlerini değerlendiren Bakan Güler, "Kimse kuru tehditlerle Türkiye Cumhuriyeti'nin muhatabı olamaz" dedi

Cemil Bayık'a ilk cevap: Kuru tehdit!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, PKK yöneticisi Cemil Bayık'ın hükümete 1 Eylül'e kadar tanıdığı süreyi değerlendirdi ve "Kimse kuru tehditlerle Türkiye Cumhuriyeti'nin muhatabı olamaz" dedi.

Cemil Bayık'ın, ''1 Eylül'e kadar ikinci aşamanın gerektirdiği yönde adım atılmazsa yapacağımız birşey kalmaz'' açıklaması İçişleri Bakanı'na soruldu. Çözüm süreci konusunda hükümetin samimiyetinin suistimal edilmemesi gerektiğini söyleyen Güler, ''Değişik ünvanlarla yapılan açıklamaları ciddiya almıyoruz'' dedi.

Bakan Güler, ''çözüm sürecini baltalayan bunun altında kalır'' mesajını verdi.

Bir gazetecinin "çözüm sürecinde" gelinen aşama ve bununla ilgili yapılan açıklamalara yönelik değerlendirmesini sorması üzerine Güler, şöyle konuştu: "Çözüm sürecine ilişkin hükümetimizin yaklaşımı, burada asıl olan hedefi, silahlı unsurların sınırlarımız dışına çıkarılması daha sonrasında normalleşmeye, demokratikleşme seviyesinin daha yukarı taşınmasına ilişkin çalışmaların yapılacağı öngörülmüştü.

Üçüncü aşamada da tamamen bu ortamın silahtan arındırılarak artık siyasi bir mecrada bu işlerin yürütüleceği öngörülmüştü. Ancak bizim birinci aşama olarak öngördüğümüz çerçevede henüz beklenen neticeye ulaşıldığı şu anda söylenemez. Ancak kim ifade ediyor olursa olsun bizim, hükümet olarak bu anlamdaki planımız, hazırlıklarımız bellidir. O anlamda değişik kimlikler, değişik ünvanlarla yapılan açıklamaları da doğrusu ciddiye almıyoruz. Bu konuda daha önce kararlaştırılan ve belli bir çerçeve içinde de yürütülmeye çalışılan bir süreç var. Bu süreç herkes için ülkenin geneli için bir huzur ortamını, bir çatışmasızlık ortamını ifade etmektedir."

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 10:16
banner53
YORUM EKLE

banner39