Cemil Bayık'tan yeni talepler ve tehditler

PKK'lıların da Öcalan ile görüşmesi gerektiğini savunan Cemil Bayık, bu kez " Apo’ya stratejik olarak yaklaşmazlarsa bu süreç böyle ilerlemez." dedi

Cemil Bayık'tan yeni talepler ve tehditler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın Kandil'deki tepe isimlerinden Cemil Bayık, İmralı adasında çözüm süreci kapsamında devlet heyetinin Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme ve müzakereleri kağıtlara döküp imzalamadığını, müzakerelerde 3'üncü bir taraf da olmadığı için şahitlik yapılamadığını belirterek, "Türkiye, sonra bir çok şeyi inkar ediyor. İmralı'da başkan Apo üzerinde nasıl bir siyaset uyguladıklarını bilmiyoruz. Öcalan'ın şartlarının düzeltilmesi lazım ve artık bizim de İmralı'ya gidip gelmemiz gerekir" dedi.

Cemil Bayık, Öcalan’ın 8 komisyon kurulmasını istediğini, bugünlerin adım atmak için son günler olduğunu ve kendileri açısından artık atacakları bir adımın da kalmadığını söyledi. Bayık, "Bizden istenenlerin hepsini fazlası ile yaptık. Bu şekilde bu süreç böyle yürümez. Devlet, süreci tıkanma aşamasına getirdi. Onları uyardık, süreci heba etmemelerini söyledik. 10’uncu aya kadar 2’nci aşamanın bitmesi gerekir. Eğer komisyonları kurmazlar ve Apo’ya stratejik olarak yaklaşmazlarsa bu süreç böyle ilerlemez. Sorumlusu da onlar olur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 10:29
banner53
YORUM EKLE

banner39