Cemil Çiçek: Diyanet'e soru sormadık

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cemil Çiçek, Meclis'e Cemevi yapılması talebine karşı verilen cevap için Diyanet'in internet sitesinden yararlanıldığını söyledi.

Cemil Çiçek: Diyanet'e soru sormadık

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Meclis'e cemevi yapılması yönündeki talebine karşı verdikleri cevaba ilişkin, ''Biz Diyanet İşleri Başkanlığı'na soru sormadık. Diyanetin internet sitesinde var. Oradaki bilgiler çerçevesinde verilmiş bir cevaptır'' dedi.

Çiçek, CNN Türk'te yayınlanan ''Tarafsız Bölge'' programına telefonla katılarak, Meclis'e cemevi yapılması talebine verdiği cevap konusundaki tartışmaları değerlendirdi.

Konunun, dönemin Devlet Bakanı Faruk Çelik'in yaptığı çalıştaylar vesilesiyle günlerce tartışıldığını ve konuşulduğunu, bazılarının ''evet'', bazılarının da ''hayır'' dediğini ifade eden Çiçek, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla benim üzerimden bu tartışmaların yapılması... Sanki ben ilk defa böyle bir şey söylüyorum, ilk defa ben bu fikri ortaya atıyormuşum, bana bir soru önergesi verildiğinde de 'laik bir ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan fetva soruyor Meclis Başkanı' gibi biraz maksadı aşan tartışmalar yapılıyor. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı'na soru sormadık. Diyanetin internet sitesinde var. Oradaki bilgiler çerçevesinde verilmiş bir cevaptır. Doğru bulan, yanlış bulan olabilir. Ama benim kanaatim budur.''     

Programa katılan konukların soru sarmak istemesi üzerine Çiçek, bu konuda tartışmaya girmek istemediğini dile getirdi. Çiçek, ''Neticede zaten tarihin derinliklerinden gelen bir konudur. Tartışılıyor, tartışılmaya da devam edecek. Bilinen görüşler çerçevesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden aldığımız bir görüşü cevap olarak yazdık'' diye konuştu.

Talebe hiç cevap da vermeyebileceğine işaret eden Çiçek, bunun milletvekiline saygısızlık olacağını vurguladı.

''Diyanetten soruldu, fetva alındı'' tarzında yanlış bilgi üzerinden tartışma yapıldığını yineleyen Çiçek, ''Bunu doğru bulmuyorum. Arkadaşlarıma talimat verdim, bu bilgiyi basına açıklayacaklar'' dedi.

Ahmet Hakan'ın, ''Vurguladığınız husus, 'Diyanet İşleri Başkanlığı'na başvurup görüş almadım' diyorsunuz'' sözleri üzerine Çiçek, şöyle devam etti:

''Doğru. Ben Diyanet İşleri Başkanlığı'na bir soru sormadım. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesine açıp bakın. Bu tür bilgiler var. Ben siyasi mevkide olan bir adamım. Dolayısıyla dinler tarihi ile ilgili, mezhepler tarihi ile ilgili, dini bir konuyla ilgili bir konuda yeni bir görüş ihdas edemem. Bilinen görüşlerden... Devletin resmi görüşüdür. Diyanet İşleri Başkanlığı anayasal bir kuruluştur. Dini bir konu olduğunda ona sormayıp da ya da onun bilgisine itibar etmeyip de meteoroloji teşkilatına soracak halimiz yok."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 01:25
banner53
YORUM EKLE

banner39