banner15

Cemil Çiçek: Yargının üzerine titrememiz lazım

TBMM Başkanı Çiçek, "Adli yıl açılışı, yüksek mahkemelerin açılışları tartışılır günler oluyor. Yargıyı bu durumdan çıkarmak lazım. Yargının üzerine hepimizin titremesi lazım" dedi.

Cemil Çiçek: Yargının üzerine titrememiz lazım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM'de düzenlenen adli yıl açılış resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın konuşmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Çiçek, konuşmayı dinlemediğini söyledi.

Bu konuşmayı dinlemeden bir şey söyleyeceğini belirten Çiçek, "Devlet ve toplum hayatında yargının çok önemli bir yeri var. Yargı bir devletin bağımsızlığının en önemli sembollerinden bir tanesidir çünkü yargılamayı Türk milleti adına yapar.  O nedenledir ki o yargıya güven devlete güvendir. Eğer devlete güven isteniyorsa yargıya güvenin en üst noktada olması lazım. Buna da hem yargı mensupları hem de yargıdan hizmet bekleyen herkesin dikkat etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Alkan'ın konuşmasının daha konjonktürel bir değerlendirme olabileceğini kaydeden Çiçek, "Ne olursa olsun yargı uzunca süredir tartışılıyor. 20, 25, 30 senedir her adli yıl açılışı dolayısıyla, sonra buna diğer yüksek mahkemelerin açılışları da girince hep tartışılır günler oluyor. Yargıyı bu durumdan çıkarmak lazım" ifadelerini kullandı.

Bu tartışmaları Türkiye'nin en ücra köşesinden takip eden hakim, savcıların olduğunu ve bunların hepsinin morale ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Çiçek, yargı tartışılır hale geldiğinde bu insanların da moralinin bozulacağını, herkesin buna dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de demokratik standartların hangi seviyede olduğunun bir ölçüde yargı kararlarına bakarak değerlendirildiğini ifade eden Çiçek, şöyle konuştu:

"Bugün saat 10.00'da Kalecik mahkemesinden verilen karar öğleden sonra Brüksel'den yankı bulur. Dolayısıyla Türkiye'nin demokratik standartlarının yüksek olup olmadığıyla ilgili bir değerlendirmeye en evvel yargı kararları üzerinden gidiliyor. Siz istediğiniz  kadar burada en son yasaları çıkarın, sonuçta bunu uygulayacak olan yargıdır. Hukuk biraz da yorumdur. Onun için yargının üzerine hepimizin titremesi lazım. Yargı mensuplarımızın da bu hassasiyeti her zaman göstermesi gerekir. Türkiye'nin imajına en büyük katkıyı olumlu ya da olumsuz yargı sağlamış oluyor." 

Çiçek, Türkiye'nin yabancı yatırımlara ihtiyacı olduğunu, bu kararı verenlerin Türkiye'de hukuk güvenliği var mı yok mu buna dikkat ettiğini kaydetti.

Bir gazetecinin, "11. Cumhurbaşkanı 'ben gidip ifade vereceğim' dedi" sözleri üzerine Çiçek, Abdullah Gül'ün görevdeyken de bunu söylediğini anımsattı.

"YAKIŞIK ALMADI Kİ KİMSE DE TASVİP ETMEDİ"

Genel Kurul'da kitapçık fırlatılmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Çiçek, "Bunu kamuoyu değerlendirdi" karşılığını verdi.

"Neden söz vermediniz?" sorusu üzerine Çiçek, "Bu toplantılar törensel toplantılardır. Töreni yaparsınız, işiniz biter. Bu, bugün, yarın konuşulabilir. Hiçbir şey kaçmış, göçmüş, artık bir şey söyleme imkanı yok diye bir şey yok. Yakışık almadı ki kimse de tasvip etmedi. Bazı gazetelerin 'günün kaybedeni' diye yazdı. O arkadaşımız da olgun bir arkadaşımız. Herhalde o da kendisiyle başbaşa kaldığında 'keşke yapmasaydım' diyebilir" değerledirmesinde bulundu.

"Sayın Altay 'yine olsa yine yaparım' dedi" sözlerine Çiçek, "Bir daha yapmaz. Neyi çiğnemişiz? Öyle söylemekle bir şey çiğnenmez" diye konuştu.

HSYK seçimlerinin anımsatılması üzerine Çiçek, "Yargı mensubu dediğiniz insanlar en üst düzeyde tahsil görmüş, adalet dağıtan insanlar. Onların sorumlu davranacağına, yargının itibarını en az sizin benim kadar düşüneceğine inanıyorum. Şu günkü tartışmalar ve görüntü hoş değil. Onlar da bundan rahatsızdır. Ümit ederim kendilerine yakışan bir seçimi yapmış olurlar" ifadelerini kullandı.

Bir başka soru üzerine Çiçek, "1 ekimde Cumhurbaşkanın konuşması inşallah gergin geçmez. Bu gerginliklerden kime fayda var?" dedi.

"Önlem var mı?" sorusuna Çiçek, "Bizler milletvekiliyiz, seçilmiş insanlarız, sorumluluk taşıyoruz. İnsanlar bizden olgun bir tavır görmek ister, bundan daha iyi bir önlem olur mu?" karşılığını verdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 22:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35