banner39

CHP 28 Şubat ürünü 8 yıl kesintisiz eğitimi vaadetti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı seçim vaadlerinde dikkat çeken bir başlık da 28 Şubat döneminde İmam-Hatip'lerin kapatılması için getirilen 8 yıllık kesintisiz eğitim oldu

Politika 20.04.2015, 11:18 20.04.2015, 11:18
CHP 28 Şubat ürünü 8 yıl kesintisiz eğitimi vaadetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Seçmeni ekonomi vaatleriyle ikna etmeye çalışan Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı vaatler şaşkınlık yarattı. CHP'nin en dikkat çeken vaadlerinden birini İmam hatip liselerinin orta kısmını kapatan kesintisiz eğitimi geri getirmek oluşturuyor. CHP'nin seçim bildirgesinde zorunlu eğitimin 1+8+4 toplam 13 yıl olacağı sözü ise imam hatip okullarının önünü kesmeye yönelik bir hamle olarak yorumlandı.

Star'daki habere göre, Kılıçdaroğlu konuşmasında, bir yılı okul öncesi olmak üzere, zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracakları vaatlerinde bulunurken, bildirgede, bir yılı okul öncesi, 8 yılı kesintisiz ilköğretim olmak üzere toplam 9 yıl temel eğitim, 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 eğitim sistemini hayata geçirme, 13 yıl süreli zorunlu eğitimi mümkün kılma vaadinde bulundu.

CHP'nin bu sözü, imam hatip okullarının engellenmesini öngören 28 Şubat mantığıyla aynı olarak yorumlandı. Çünkü 28 Şubat darbecilerinin hayata geçirdiği kesintisiz 8 yıllık eğitim modeliyle, İmam Hatip Liselerinin orta kısmı kapatılmış, Kur'an kurslarına da kilit vurulmuştu.

ZORUNLU DİN DERSİNİ KALDIRMA VAADİ

CHP'nin seçim bildirgesinde, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve seçmeli hale getirilmesi, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeniden yapılandırılması sözü de yer aldı. Kılıçdaroğlu'nun konuşması boyunca sık sık hiç kimsenin inancına, kimliğine, yaşam biçimine ve siyasi düşüncesine müdahale etmeyecekleri ve ettirmeyecekleri sözüne vurgu yapması da dikkat çekti.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?