banner39

CHP, alkol düzenlemesini AYM'ye götürdü

CHP'li milletvekilleri, alkol yasasında yapılan düzenlemelerin bazılarının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitti. İddiaya göre, vekiller genel başkandan habersiz gitti

Politika 14.09.2013, 10:50 14.09.2013, 12:00
CHP, alkol düzenlemesini AYM'ye götürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP ’nin, grup başkanvekilleri ve 124 milletvekilinin imzasıyla, alkollü içecek satışına sınırlama getiren yasal düzenlemenin bazı maddelerinin iptali amacıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptığı ortaya çıktı. CHP'nin başvurusunun gizlice yapıldığı iddia ediliyor.

Milliyet'in haberine göre Anayasa Mahkemesi’ne 6 Ağustos’ta verilen başvuru dilekçesinde, birçok Avrupa ülkesindeki “saat sınırlaması” düzenlemesi dikkate alınarak 22.00-06.00 saatleri arasındaki satış yasağına itiraz edilmedi.

Başvuruda, “Televizyonlarda alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilmez” hükmünün yanı sıra eğitim ve öğretim kurumlarındaki alkollü içecek satışını düzenleyen maddedeki “her türlü” ifadesine itiraz edildi.

Yasayı ihlal edenlere para cezaları öngören hükümler ile RTÜK, TAPDK ve mülki idare amirlerine  ceza kesme yetkisi veren hükümlerin de iptali istendi. Gerekçede işyeri açma konusunda kolluğun görüşünün alınmasının, “polis devleti” anlayışını yansıttığı ve anayasaya aykırı olduğu savunuldu.

Başvuruda ayrıca, cami, okul gibi yerlere uzaklığı yasadaki belirtilen limitin altında olan ancak yasa çıkmadan önce faaliyette olduğu için kazanılmış hak olarak tasfiyesi olmayan alkollü içki satan yerlerin ancak ‘1. ve 2. derece kan hısımlarına’ devredebileceği, aksi takdirde işyeri ruhsatının iptal edileceğini içeren hükmün de iptali istendi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?