banner39

CHP Anayasa Mahkemesi yolunda

CHP 13 ilin büyükşehir olmasını öngörn yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürecek...

Politika 12.12.2012, 17:06 12.12.2012, 17:06
CHP Anayasa Mahkemesi yolunda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan,''Büyükşehir Belediye Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz ve iptal davası açacağız'' dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında basına açıklamayı, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptı.

Tezcan, MYK'da 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın yasalaşmasının da ele alındığını belirterek, CHP'nin büyükşehirlerin sayısının artmasına ve şehirleşmeye karşı olmadığını, ancak hükümetin yasa ile yapmak istediğinin halkın egemenliğini ortadan kaldırmaya, merkezi yönetim anlayışını yeniden dizayn etmeye çalıştığını, seçim çevrelerini değiştirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasayı veto etmesini beklediklerini, ancak bunun gerçekleşmediğini vurgulayan Tezcan, ''Büyükşehir Belediye Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz ve iptal davası açacağız'' dedi.

Tezcan, NATO'nun Türkiye'ye Patriot savunma sistemleri konuşlandırılması kararının da MYK gündemindeki konulardan olduğunu belirterek, Hükümetin buna ilişkin girişimlerini eleştirdi.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü