banner39

CHP, barajın düşürülmesini istedi

CHP seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesini, milletvekili ve belediye başkan adaylarının ön seçimle belirlenmesini istedi.

Politika 10.05.2012, 01:10 10.05.2012, 01:10
CHP, barajın düşürülmesini istedi

CHP, seçim kanunda 4 radikal değişiklik istedi. Bu konuda hazırlanan kanun teklifinde, halen yüzde 10 olarak uygulanan seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi, siyasi partilerin milletvekili ve belediye başkan adaylarını ön seçimle belirlemesi önerildi.

CHP Antalya milletvekili Gürkut Acar tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifinde, seçimlerde yüzde 3’den fazla oy alan tüm siyasi partilere hazine yardımı yapılması ve seçimlerde aday olan belediye meclis üyelerinin, görevlerinden istifa zorunluluğunun kaldırılması da isteniyor. Teklif ile ayrıca, siyasi parti yönetimlerine, en çok 28 milletvekili adayını merkez yoklaması ile belirleme hakkı da tanınıyor.

Gürkut Acar kanun teklifinin gerekçesinde, ‘’12 Eylül darbe zihniyetinin siyasi hayattan silinmesi gerektiğini’’ savunarak  yüzde 10 barajı nedeniyle seçimlerde önemli miktarda oyun TBMM’ye yansımadığını hatırlattı. Gerekçede, ‘’Seçim barajının yüzde 5 olarak uygulanması ile, millet iradesi TBMM’ye daha çok yansıyacak, adaylar için ön seçim yapılması ise demokrasiye katkıda bulunacaktır’’ denildi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?