banner39

CHP başörtülü milletvekilini engellemeye hazırlanıyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu başörtüsüyle gelen miletvekilerine karşı 'gerekeni' yapacaklarını söyledi

Politika 28.10.2013, 14:45 28.10.2013, 17:53
CHP başörtülü milletvekilini engellemeye hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te başörtüsü tartışmaları ile ilgili, "Devlet adına hizmet veren kamu kurumlarında hizmeti verenlerin dinsel sembol, simge, ifade takamayacakları çok açıktır. Hele hele yasama organında böyle bir manzaranın gerçekleşmesi olağan değildir, doğru değildir." dedi.

Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, başörtüsü konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Altay, "Bugünlerde Meclis Başkanı'nı son derece atak bir halde görüyorum. Meclis başkanları bu göreve seçildikten sonra partililik ruhlarını derin dondurucuya koyarlar ve o görev bitene kadar partililik kimliği derin dondurucuda kalır. Donmuş olarak, eksi 40 derecede kalır." diye konuştu.

Meclis Başkanı Çiçek'in, 'kimi AKP yöneticilerinin ve Başbakan'ın bazı proje ve hayallerine yasal düzenleme ve kılıf ayarlamakla meşgul' olduğunu savunan Altay, "Böyle bir gündem içinde Türkiye'de kimse bu işle meşgul değil iken aniden ve birdenbire, TBMM'de genel kurula türbanlı milletvekilleri girebilir, bunun için iyi niyet ve uzlaşma şart, gibi bir kapı aralamasını gündem değişikliği olarak algımak mümkün, ikincisi, üzülerek söylüyorum ama hükümet çevrelerinden talimat almış olabilir mi bilmiyorum ama bu, TBMM'nin bir üyesi olarak beni incitir. Sayın Meclis Başkanı, türban meselesinden önce tutuklu vekiller için daha çok gayret göstermelidir." şeklinde konuştu.

Altay,başörtüsünü laikliğe bağlayarak şu iddialarda bulundu.: "Anayasa'nın başlangıcını ve ilk üç maddesini okuduğumuzda bu ülkenin laik bir ülke olduğunu, laikliğin devletin temel niteliklerinden biri olduğunu görürüz. Devlet, dini konularda ve etnik konularda kördür, sağırdır, dilsizdir. Dolayısı ile kamusal alanda hizmet alan her yurttaşımızın özgürce, dilediği gibi türban takması, başörtü takması gayet normaldir, demokratik haklarıdır. Ama devlet adına hizmet veren kamu kurumlarında hizmeti verenlerin dinsel sembol, simge, ifade takamayacakları çok açıktır. Hele hele yasama organında böyle bir manzaranın gerçekleşmesi olağan değildir, doğru değildir. Ama şunu sormak isterim, madem hiçbir yasal ve anayasal engel yok idi ise 11 senedir nerede idiniz?"

LOĞOĞLU: MECLİS AK PARTİ'NİN ARKA BAHÇESİ OLMAYACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da, Meclis'e başörtülü vekil gelmesi durumunda partilerinin iç tüzüğün imkanlarını kullanarak gereğini yapacağını ifade etti. Loğoğlu, "TBMM'nin Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin arka bahçesi olmadığını olamayacağını buna asla müsaade etmeyeceğimizi vurgulamak istiyoruz." dedi.

Bazı milletvekillerinin genel kurula başörtüsü ile geleceği yönündeki açıklamaları değerlendiren Loğoğlu şunları söyledi: "TBMM'nin 90 yıllık geçmişine baktığınız zaman burada kılık kıyafet noktasında belirli bir rol izlenmiştir. Bunların yasalar kadar güçlü olan tüzükten de güçlü olan TBMM'nin siyasi kültürünün korunmasının biz önemli olduğunu parti olarak düşünüyoruz. Son 10 yıldır Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin bütün siyasi kurumları devlet aygıtını sanki iktidarın kurumlarıymış gibi bir ortama sürükleme gayreti vardır. TBMM'nin Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin arka bahçesi olmadığını olamayacağını buna asla müsaade etmeyeceğimizi vurgulamak istiyoruz.

Biz TBMM'ye sahip çıkacağız. TBMM'nin geleneklerine duruşuna sahip çıkacağız. Türban sadece bir simgedir. Burada önemli olan zihniyettir. Zihniyet karşı durulması gereken bir husustur. Bunun gereğini Chp iç tüzüğün verdiği bütün imkanları kullanarak bu gereği yerine getirecektir."

ECEVİT'İN KAVAKÇI'YI YUHALATTIĞI ANLAR

Merve Kavakçı 14 yıl önce başörtüsüyle TBMM Genel Kurulu'na girdiği zaman Bülent Ecevit ve DSP'li vekillerin tepkisiyle böyle karşılanmıştı:

banner53
Yorumlar (1)
bitlisli 8 yıl önce
yaw sende hiç din iman yokmu be adam yeter artık bu kadarıda başörtünün ne zararı var size cehennem yüzünüzden akıyor zaten
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?