banner39

CHP, Erdoğan için AYM'ye bir başvuru daha yaptı

Daha önce Başbakan Erdoğan'ın aday olamayacağını savunarak Anayasa Mahkemesi'ne başvuran CHP'li vekil, bu kez de istifa etmiş sayılması için başvuruda bulundu

Politika 14.07.2014, 17:39 14.07.2014, 17:39
CHP, Erdoğan için AYM'ye bir başvuru daha yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı adaylığının Resmi Gazete'de yayımlanması itibariyle görevinden istifa etmiş sayılması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Tanal, daha önce, hakkındaki fezlekeler nedeniyle Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olamayacağı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduklarını anımsattı.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili bugün Anayasa Mahkemesi'ne ikinci bir bireysel başvuruda bulunduğunu belirten Tanal, Erdoğan'ın, adaylık sürecinde Başbakanlık görevinden istifa etmiş sayılmasını talep ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı adaylarının listesinin Resmi Gazete'de yayımlanarak kesinleştiğini anlatan Tanal, Cumhurbaşkanlığı Kanunu'na göre, Erdoğan'ın, adaylığının Resmi Gazete'de yayımlandığı gün itibariyle görevinden istifa etmiş sayılacağını savundu.

Bu konuda YSK'ya da başvurduklarını anımsatan Tanal, ancak YSK'nın, "Başbakan memur değil, istifa etmesine de gerek yok" sonucuna vardığını kaydetti.

Ceza Kanunu'nda yapılan tanımına göre, Başbakan Erdoğan'ın bir kamu görevlisi sıfatı taşıdığını belirten Tanal, aynı tanımın, hukuk fakültelerindeki idare hukuku kitaplarında da yer aldığını ifade etti.

Tanal, başvurusunda, Yargı Hukuk Genel Kurulu'nun, Başbakanı'ın kamu görevlisi olduğuna dair 1983 tarihli kararını da ibraz ettiğini söyledi.

Mahmut Tanal, "Başbakan istifa etmediği sürece demokratik hukuk devletinin tüm ilkeleri ihlal edilmiş olur. Başbakan'ın istifa etmeden seçim sürecine girmesi adaletsizliktir" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?