banner39

CHP iktidar umutlarını Amerikalı şirkete bağladı

CHP, genel seçim stratejisini belirlemek için ABD'de Barack Obama'ya seçim kazandırdığı ve Colorado Müttefik Yahudi Federasyonu (AFJC) ile de çalıştığı belirtilen BSG şirketiyle anlaştı.

Politika 19.02.2015, 12:06 19.02.2015, 13:42
CHP iktidar umutlarını Amerikalı şirkete bağladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP, 7 Hazıran genel seçimlerine bu kez Amerikalı firmalarla çalışarak girmeye hazırlanıyor. CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, seçim çalışmaları için, ABD Başkanı Barack Obama’ya seçim kazandıran ve Müttefik Yahudi Federasyonu (AFJC) için stratejiler belirleyen Amerikan Benenson Strategy Group (BSG) ile anlaştıklarını söyledi.

İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Al-Monitor’a yaptığı özel açıklamada, Benenson Strategy Group’un ABD Başkanı Barack Obama’ya seçim kazandıran, çok başarılı bir strateji ve kampanya grubu olduğunu belirterek, "Bugüne kadar, biz seçimlerde, bir ajansı çağırırdık, kendilerine parti programımızı verirdik ve bunu halka anlatın, kampanya yapın derdik. Bu defa, çok kritik ve ülke için yaşamsal bir seçime gidiyoruz. Türkiye’de demokrasi, ya rayından çıkacak, tek adamlığa, diktatörlüğe, faşizme yönelecek. Ya da AKP iktidardan gönderilecek. Demokrasi, laik Cumhuriyet, rayına oturtulacak. Bunun için, farklı bir strateji ile yola çıktık. Uluslararası ve ulusal düzeyde, strateji ve iletişim şirketleriyle, kampanya organizasyon gruplarıyla görüştük. Sonunda, birkaç gün önce, Başkan Obama’nın son seçim kampanyasının stratejisini yürüten, BSG ile anlaştık. İçeride de, BSG ile birlikte çalışacak, 3-4 tane, iletişim, medya mecrası, tanıtım vb. şirketlerle anlaştık." dedi.

Erdoğan Toprak, "Amerikalı bir grup, Türkiye seçmeninin karar verme tarzını, önceliklerini, tercih ve beklentilerini ne kadar algılayabilir? Bu konuda, gerçekçi bir stratejiyi nasıl oluşturabilir?" şeklindeki bir soru üzerine, "Artık iletişim, strateji, siyasi mesajlar oluşturma, toplumu analiz etme, öncelik ve tercihlerini saptama vb. konular, global düzeyde ve bilimsel konular. Şu anda, saha çalışmaları büyük ölçüde bitti. BSG’un, çok farklı araştırma, sorgulama, mesaj oluşturma, yöntemleri var. Bu konuda, sadece ABD’de değil, 30 dolayında ülkede, çok başarılı çalışmalar yapmışlar. Kaldı ki, beraberlerinde bizim arkadaşlarımız, uzmanlarımız, yardımcılar da var. Halkın ve CHP’nin önceliklerini, birbirine adapte edecek bir strateji ortaya çıkıyor." diye konuştu.

Şirketin birlikte çalıştığı isimler arasında Barack Obama, Yahudi kuruluşu AFJC ve Toyata gibi markalar da var.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?