CHP İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdi

CHP, Zonguldak'ın Ereğli ve Devrek ilçelerinde seçim sonuçlarına yaptıkları itiraz başvurularının reddedilmesi üzerine İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdi.

CHP İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdi

CHP, Zonguldak'ın Ereğli ve Devrek ilçelerinde  seçim sonuçlarına yaptıklarıitiraz başvurularının reddedilmesi üzerine İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdi

CHP Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal ve CHP Ereğli Belediye Başkan adayı Halil Posbıyık ile Devrek Belediye Başkanı adayı Songül Malkoç, İlçe Seçim Kurullarına yaptıkları itirazların reddedilmesinin ardından İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçelerini teslim etti.

Halil Posbıyık, Adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, adalet aramak için İl Seçim Kuruluna geldiklerini söyledi.

"Tek meselemiz hile yapılan, her türlü atraksiyonun gerçekleştiği sandıklarda yeniden sayım yapılsın" diyen Posbıyık, "Ereğli'de 70 bin seçmen var. Şu anda 422 oyla mağlup gözüküyorum. Tek amacımız sadece sandıkların sayılması. Herhangi parti veya AK Parti çıkarsa alkışlayalım. Ereğli İlçe Seçim Kuruluna müracaatımızı yaptık. Bizim itirazımıza rağmen sayım isteğimiz reddedildi" dedi.

Açıklamanın ardından, Posbıyık ve beraberindekiler Zonguldak  Adliyesi önünde "Adalet İstiyoruz" yazılı pankart açtılar.

SONGÜL MALKOÇ'UN İTİRAZI

Songül Malkoç'un avukatı Mustafa Hayati Çalıcıoğlu da Devrek İlçe Seçim Kurulu kararının kendilerine tebliğ edilmediğini ve hak kaybına uğramamak için İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçesini sunduklarını kaydetti.

Devrek'teki 59 sandığın tamamı için itirazda bulunduklarını anlatan Çalıcıoğlu, "Çünkü 59 sandığın 43'ünde yoğun şekilde usulsüzlükler tespit ettik. Seçim tutanaklarında kalemle oynamalar yapılmasına rağmen hiçbirinde ne taraf, ne imza, ne de tutanak var. Halbuki bu tutanakların yeniden düzenlenmesi lazım. Ayrıca bir 'evet' mührü kaybolmuş. Bu sonradan ortaya çıktı. Bununla ilgili tutanak tutuldu ve Cumhuriyet Savcılığına da bildirildi" diye konuştu.

İTİRAZLAR

Resmi olmayan sonuçlara göre, Ereğli ilçesinde belediye başkanlığını AK Parti'nin adayı Hüseyin Uysal'ın kazandığı açıklanmıştı.

CHP Zonguldak Milletvekilleri Mehmet Haberal ve Ali İhsan Köktürk, CHP İl Başkanı Halil Furat, İlçe Başkanı Hayrettin Kartal ve CHP'nin adayı Halil Posbıyık'ın, 277 sandıktaki oyların yeniden sayılması için 1 Nisan'da verdiği itiraz dilekçesini karara bağlayan İlçe Seçim Kurulu, dün başvuruyu reddetmişti.

MHP'nin, İl Seçim Kuruluna yaptığı itiraz reddedildi

Öte yandan, Resmi olmayan sonuçlara göre, 245 oy farkla Kastamonu belediye başkanlığını kaybeden MHP'nin İl Seçim Kuruluna yaptığı itiraz reddedildi.

MHP Kastamonu İl Başkanı İlhan Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kastamonu'daki seçimlerin şaibeli olduğunu öne sürerek, bu bu şaibenin ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

Bu nedenle en son İl Seçim Kurulu'na yaptıkları başvurunun da reddedildiğini ifade eden Engin, şöyle konuştu:

"Yüksek Seçim Kuruluna da itirazda bulunacağız. Yüksek Seçim Kurulundan çıkacak sonuca razı olacağız. Onun için biz kanuni hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bize oy veren vatandaşlarımızın oylarının hakkını sonuna kadar savunacağız. Bu şaibenin ortadan kalkması için elimizden geleni yapıyoruz. Son noktada Yüksek Seçim Kurulu. Bize oy verenler müsterih olsun, haklarını sonuna kadar arayacağız."

Resmi olmayan sonuçlara göre, Kastamonu Belediye Başkanlığını AK Parti'nin adayı Tahsin Babaş'ın kazandığı açıklanmıştı.

YSK, MHP'NİN BEYŞEHİR'DEKİ İTİRAZINI KABUL ETTİ

YSK, MHP'nin Konya'nın Beyşehir ilçesinde MHP İlçe Başkanlığının seçim sonuçlarına yaptığı itirazı kabul etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Beyşehir ilçesinde MHP İlçe Başkanlığının seçim sonuçlarına yaptığı itirazı kabul etti.

Beyşehir İlçe Seçim Kurulu, YSK'nın, MHP'nin itirazını kabul etmesi üzerine ilçe adliyesinde toplandı. Oy sayımının yeniden başlamasıyla polis, adliye önündeki güvenlik önlemini artırdı.   

Resmi olmayan sonuçlara göre, AK Parti adayı Murat Özaltun'un seçimleri kazanması üzerine, MHP Beyşehir İlçe Başkanlığının İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına yaptığı itiraz kabul edilince kurul görevlileri iki gün önce oyları yeniden saymak istemişti. AK Parti Konya İl Başkanlığının itirazı sonucu, ilçedeki seçim sonuçlarının tekrar sayılması yönündeki karar kaldırılmıştı.

Beyşehir'de, resmi olmayan sonuçlara göre, AK Parti adayı Murat Özaltun'a sandıktan 20 bin 616, MHP adayı Süleyman Şenol'a ise 19 bin 217 oy çıkmıştı.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 23:23
banner53
YORUM EKLE

banner39