banner39

CHP ile İP Köşk adayında görüş birliğine vardı

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, çatı aday konusunda kendilerini ziyaret eden Kılıçdaroğlu ile tam bir görüş birliği içinde olduklarını söyledi

Politika 11.06.2014, 15:26 11.06.2014, 15:26
CHP ile İP Köşk adayında görüş birliğine vardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İşçi Partisi (İP) Genel Merkezi'nde, Genel Başkan Doğu Perinçek'i ziyaret etti. Ziyaret sonrasında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Perinçek ve beraberindekilerle güzel bir görüşme yaptıklarını, görüşlerinde büyük ölçüde paralellik olduğunu söyledi.

Cumhuriyeti, çağdaşlığı savunma, güzel, umutlu bir Türkiye'yi inşa etme konusunda görüş birlikteliğinin bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Perinçek'e teşekkür etti.

Musul'da çatışmalara ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi: Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu ile görüştüm. 28 TIR'dan 20 şoför şu anda Musul yakınında bir yerde bulunuyor. 8 şoförden şu ana kadar haber alınamadığı bana aktarıldı. İlk kez Türk şoförleri Musul'a gidiyorlar ve orada bir sorunla karşılaşmışlar. Ben yakından izlemeye çalışıyorum. Sayın Nuhoğlu da gelişmeler hakkında bana bilgi verecek. Ama 'Dışişleri Bakanlığı bu konuda ne yapıyor' diye sorarsanız, onu bilmiyorum. Dışişleri Bakanlığının oradaki gelişmeleri çok yakından izlemesi gerekiyor. Musul, Kerkük bizim için çok önemli. Oradaki bir siyasal gelişmenin Türkiye'yi etkileyeceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Türkiye'nin kendi ulusal çıkarlarını koruma konusunda gerekli duyarlılığı göstermesini arzu ediyorum. Ama 'Ahmet Davutoğlu'nun böyle bir kapasitesi var mı' diye sorarsanız açıkça şunu söyleyebilirim; Davutoğlu'nun böyle bir kapasitesi yok. Beni üzen nokta da zaten bu.

"GÖRÜŞ BİRLİĞİ VAR"

İP Genel Başkanı Dogu Perinçek de Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin, büyük bir nezaket, incelik göstererek cumhurbaşkanı seçimi konusunda partilerini ziyaret ettiğini söyledi.

Görüşmenin verimli olduğunu belirten Perinçek, Cumhuriyet'i ve vatan bütünlüğünü savunma, Türkiye'yi Cumhuriyet'in temelleri üzerine yeniden inşa etme, çağdaş bir Türkiye'yi yaratma konularında görüş birliğinin olduğunu aktardı.

"Atatürk'ün Çankayasına yakışan, ülkenin bütünlüğünü, birliğini korumada kararlı, aynı zamanda Cumhuriyet'in değerlerine ve kurumlarına bağlı bir şahsiyetin Çankaya'da olması bütün Cumhuriyet yurttaşlarımızın ortak arzusudur" diyen Perinçek, şunları kaydetti:

"Çankaya yolları Cumhuriyet düşmanlarına kapalıdır. CHP ve İşçi Partimiz bu seçimden başarıyla çıkacağımız konusunda milletimize çok büyük bir güven duymaktadır. Türk milleti önündeki sorunları çözecek yeteneğe, birikime, tarihsel kaynaklara sahiptir. O bakımdan da tam bir görüş birliğimiz var. Önümüze güvenle, iyimserlikle bakıyoruz. Türkiye'nin bugün başında bulunanlar bizi umutsuzluğa yöneltmiyor. Tam tersine onlardan Türkiyemizi kurtaracak iradeye, kararlılığa sahibiz. Bu konularda bir görüş, anlayış birliği olduğunu görmekten de büyük sevinç duyduk."

Kılıçdaroğlu, İP Genel Merkezi'nden ayrılırken, facianın meydana geldiği Soma'daki madende çalıştığını belirten bir madenci, "madenlerin kamulaştırılmasını" istedi.

Görüşmede Kılıçdaroğlu'na, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Bülent Tezcan da eşlik etti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?