CHP, Irak raporunu Dışişleri Bakanlığı'na sundu

10 sayfalık raporda, Bağdat Yönetimi'nin hükümete yönelik eleştirileri ve CHP'nin tespitleri yer aldı. Raporda ayrıca, Irak Başbakanı Maliki'nin talimatıyla CHP ile Bağdat Yönetimi arasında oluşturulan Yatırım Komisyonu'na ilişkin de bilgi verildi.

CHP, Irak raporunu Dışişleri Bakanlığı'na sundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 4 günlük Irak ziyaretine ilişkin raporu tamamladı. Rapor, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na gönderildi.

Raporda, Bağdat Yönetimi'nin Türkiye'nin Irak'taki bazı terörist faaliyetleri desteklediği, buna ilişkin ellerinde belgeler olduğu iddiasına yer verildi.

Raporun ayrıntılarını NTV'ye anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, ''Irak'ta cereyan eden olayların arkasında Türkiye var diyorlar. Kuzeyde Kürdistan yönetimiyle imzalanan petrol sözleşmeleriyle ilgili ciddi rahatsızlıkları var. Irak milli servetinin çalındığı yönünde şikayette bulundu'' dedi.

Irak Raporu'nda Dicle ve Fırat su paylaşımı sorununa ilişkin Irak merkezi hükümetinin duyduğu rahatsızlık da anlatıldı.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin talimatıyla CHP ile Bağdat yönetimi arasında oluşturulan yatırım komisyonuna ilşikin bilgi verildi.

Loğoğlu, ''Türk işadamlarıyla Irak işadamları arasında sürekli iletişim sağlanacak mekanizmada mutabık kaldık'' diye konuştu.

CHP'nin tespitleri arasında ise etnik ve mezhep gruplarına eşit mesafede olunması yer aldı.

Rapora CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde yaptığı konuşma da eklendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Cumhurbaşkanı ile olan görüşmesinin Kılıçdaroğlu'nun Köşk'teki resepsiyona katılmaması nedeniyle ertelendiği yönündeki iddiaları da değerlendirdi: ''Yapıldığını duyduğum yorumlara itibar etmiyorum. Cumhurbaşkanlığından bahsediyoruz neticede bu görüşme olacaktır.''

Kaynak: NTV

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 20:59
banner53
YORUM EKLE

banner39