CHP kızgın: Niye Barzani'nin konvoyu aranmadı...

CHP Genel Başkanı Umut Oran sorularında Meclise Mesud Barzani'nin Diyarbakır seyahati için soru önergesi verdi

CHP kızgın: Niye Barzani'nin konvoyu aranmadı...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da Mesut Barzani ile bir araya gelmesine CHP'den tepkiler gelmeye devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, TBMM'ye taşıdığı konuyla alakalı ilginç sorular sordu. Umut Oran, sorularında, Barzani'nin gelin ve damatlara hediye ettiği altınlar beyan edilip edilmediğini, Barzani'ye ait konvoyun aranıp aranmadığına kadar birçok soru sordu.

CHP'li Oran'ın, önergesinde Erdoğan'a yönelttiği sorular şöyle:
- Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani ile 16 Kasım 2013 tarihinde Diyarbakır'da yaptığınız görüşme öncesinde Irak Merkezi Hükümetini, Başbakan Nuri el Maliki'yi bilgilendirdiniz mi?
- Mesut Barzani ile görüşmeyi Ankara'da yapmamanızın gerekçesi nedir?
- Söz konusu görüşmede "Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi" demenizin gerekçesi nedir? Kürdistan isimli bir devlet var mıdır?
- Onyıllardır Kuzey Irak'ta PKK terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı bilinen ve önceki hükümetler döneminde sayısız girişimlerde bulunulan Kuzey Irak'taki fiili durumu önlemesi için Barzani'den herhangi bir talepte bulundunuz mu?
- Barzani ile yaptığınız görüşmede kendisine genel af çıkartılacağı yönünde söz verdiniz mi?
- Görüşmelerinizde Mahmur Kampında bulunan ve sayıları on bini aşan vatandaşın durumu da ele alındı mı, gündeme geldiyse varılan sonuç nedir?
- Barzani'nin toplu nikâh töreninde hediye amacıyla getirdiği belirtilen 3 bavul dolusu altın için gümrükte beyanda bulunuldu mu? Barzani'ye ait konvoy Türkiye'ye girişinde sınır kapısında herhangi bir aramaya tabi tutuldu mu?

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 16:31
banner53
YORUM EKLE

banner39