banner39

CHP koalisyon için Dışişleri ve MEB'i istemiş

Ak Parti ile koalisyon görüşmelerinde bulunan CHP'nin Dışişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları'nı istediği belirtiliyor. CHP'nin parti programında İmam-Hatipler'in kapatılmasını öngören 8 yıllık kesintisiz eğitim vaadi yer alıyor

Politika 06.08.2015, 11:51 06.08.2015, 12:30
CHP koalisyon için Dışişleri ve MEB'i istemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti ile CHP istikşafi görüşmelerde CHP’nin 14 maddelik koalisyon ilkelerinden 10’unda uzlaştı ya da uzlaşmaya yaklaştı. CHP, dış politika ve eğitim alanındaki uzlaşmazlığın 2 bakanlığın CHP’ye bırakılmasıyla aşılacağına inanıyor.

AK Parti ile CHP arasında koalisyon için yapılan istikşafi görüşmelerin tamamlanmasının ardından son sözü liderler söyleyecek. Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun en geç pazartesi günü bir araya gelerek, heyetlerin hazırladığı raporlar ışığında “Tamam mı, devam mı?” kararını vermeleri bekleniyor.

İki partinin uzlaşamadığı konuların başında dış politika geliyor. CHP'nin, 14 maddelik ilkeleri arasında yer almamasına rağmen görüşmelerde masaya getirdiği eğitim konusunda da iki parti farklı yaklaşım sergiliyor. Habertürk'te yer alan habere göre CHP, olası bir koalisyonda Dışişleri ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendilerine bırakılması durumunda anlayış farklılığının aşılacağını düşünüyor.

İMAM-HATİPLER

CHP'nin Milli Eğitim Bakanlığı'nı devralması halinde, parti programında yer alan 8 yıllık kesintisiz eğitim vaadini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği bilinmiyor. Gerçekleşmesi halinde ise İmam-Hatipler'in orta kısmı yeniden kapatılacak.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?