banner39

CHP kurultayında Parti Meclisi seçiliyor

CHP'de PM'ye girebilmek için 500'ün üzerinde adayın başvuruda bulunduğu belirtilirken, delegelerin oy kullanma sürelerinin 3-4 dakikayı bulabileceği hesaplanıyor

Politika 17.01.2016, 13:04 17.01.2016, 13:04
CHP kurultayında Parti Meclisi seçiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nın bugünkü bölümünde, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri belirlenecek.

Ankara Spor Salonu'nda dün başlayan kurultayda Genel Başkan seçimi gerçekleştirilmiş, geçerli 990 oyun tamamını alan Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden genel başkan seçilmişti.

Kurultayın bugünkü bölümünde ise PM ve YDK üyeleri delegenin onayına sunulacak. Partinin kurultaydan sonra en etkili organlarını olan PM'de 60, YDK'da ise 15 üye bulunuyor. 

PM'de 52 üye, adaylar arasından seçilirken, listedeki 8 üye ise "Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP)" kontenjanından belirleniyor.

BYKP seçimlerinde Genel Başkan toplam 12 aday gösteriyor. Delegeler bu adaylardan 8'ini seçiyor.

BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

Divan Başkanı Murat Karayalçın tarafından PM ve YDK üyelikleri için başvuruların dün akşam 22.00'de sona erdiği açıklanmıştı. Ancak bu sabah sürenin 11.15'e kadar uzatıldığı bildirildi.

Başvuruların tamamlanmasının ardından Divan Başkanı Karayalçın kurultayı başlatacak. Adayların isimlerinin okunması ve gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından liste baskıya gidecek.

BİR DELEGENİN OY KULLANMA SÜRESİ 4 DAKİKA SÜRECEK

PM üye seçiminde "çarşaf liste" yöntemi uygulanacak. PM'ye girebilmek için 500'ün üzerinde adayın başvuruda bulunduğu belirtiliyor. Her delegenin bu adaylar içinden 52 adayı işaretlemesi belli bir süreyi gerektirecek. Bu sürenin her delege için 3-4 dakikayı bulabileceği belirtiliyor. 

Delegelerin en az 47, en fazla 52 adayı işaretlemesi gerekiyor. 

Kurultayda PM üye seçimi için delegeler, salonda kurulan 24 sandıkta oy kullanacak.

ADAYLARIN TANITIM YARIŞI

Öte yandan PM'ye aday olan partililer, salonda renkli görüntüler oluşmasına neden oluyor. Adaylar oluşturdukları stantlarda tanıtım yapıyor. Salonun her yerinde ise adayların afişleri asılı.

Bazı adaylar ise hazırladıkları eşantiyonları dağıtarak tanıtımını yapıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?