banner39

CHP: Lice olayları bizi kaygılandırıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, Çözüm Süreci'ne rağmen kan aktığını, gelişen olayların kendilerini kaygılandırdığını söyledi

Politika 09.06.2014, 13:54 09.06.2014, 13:54
CHP: Lice olayları bizi kaygılandırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu,  çözümün adresinin İmralı değil, TBMM olduğunu ifade ederek, "Çözümün adresi bölge halkına yönelik atılacak, sözlerin ötesine geçen somut, adım ve eylemler" dedi.

Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Lice'de kan döküldüğünü belirterek, hayatını kaybeden iki vatandaşa, Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Uzun süredir, çok iddialı şekilde çözüm sürecinden bahsedildiğini ifade eden Loğoğlu, bu çözüm sürecine rağmen giderek gerginleşen, olayların arttığı, artık kan dökme ve dökülme aşamasına gelen bir tablo bulunduğunu söyledi.

Loğoğlu, gerçek durumla çözüm sürecine ilişkin iddialar arasındaki makasın durmadan açıldığını, bunun kendilerini kaygılandırdığını belirtti.

Loğoğlu, bir yandan sokaklarda kan döküldüğünü, diğer yandan Diyarakır'da çalıştaylar yapıldığını, Hükümet kaynaklarının iddialı laflar ettiğini savundu. Loğoğlu, olayların akışı ile iktidar partisinin iddialarının birbirini tutmadığını ileri sürdü.

KCK'nın, "Gençleri, bu saldırılara karşı meşru savunmayı güçlendirmek için gerillaya katılmaya çağırıyoruz" açıklamasında bulunduğunu kaydeden Loğoğlu, silahlı mücadeleye çağrının suç olduğunu vurguladı. Loğoğlu, "Türkiye'nin, böyle bir çağrının yapılma noktasına getirilmesi, iktidar partisinin çözüm sürecinde istediğini elde edemediği sonucunu çıkarıyor" dedi.

DAĞA GÖTÜRÜLEN ÇOCUKLAR

Kaçırılan çocuklar veya PKK saflarına katılan çocukların, bireysel planda her aile için önemli bir gerçek olduğunu belirten Loğoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada daha derin, önemli sorun var, o da çocuklarının bir kısmı dağda olan bir Türkiye. Niçin Türkiye, bu noktada, niçin bu çocuklar dağa çıkıyor ya da çıkarılıyor, bunu sormak lazım. Hükümet bu konuda sorumluluğunu üstlenmiyor, başkalarına çağrı yapıyor, 'B, C planlarım var' diyor. Bu ifade iktidarda bulunan hükümet için içler acısı ifadedir. Bir planın varsa derhal hayata geçireceksin, sonuç alacaksın. Durmadan planlardan bahsetmek, hem kendini aldatmak hem de kamuoyunu avutmak ötesinde işlevi yok.

Hükümet, çözüm planı konusunda daha ciddi bir noktaya gelsin. Lafla peynir gemisi yürümüyor, lafla bu sorun çözülmüyor. Laflarla halkı bir süre avutabilirsin ama uyandığında gerçekler o kadar acı olabilir ki bunun altından hiç kimse kalkamaz, hepimize zarar verir. Hükümet'i, ciddiyete davet ediyoruz. Neyse çözüm planı, şeffaf şekilde ortaya koy. Bugüne kadar ne yaptılar, bundan sonra ne yapacaklar, bunu soralım. Sürekli çözüm söylemi var, içeriği belli olmayan, ne zaman başladığı, neler yapıldığı, nereye gitmek istediği belli olmayan çözüm süreci var ama ortada sonuç yok. Sonuç şu anlamda var, kan dökülmüyordu fakat o eşik de şimdi aşıldı."

Loğoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya'ya yaptığı günübirlik ziyareti de değerlendirdi. Loğoğlu, iki ülke arasındaki gerginliklerin, en fazla Almanya'da yaşayan vatandaşlara zarar verdiğinin farkında olduklarını belirterek, Kılıçdaroğlu'nun, Türk- Alman ilişkilerinin önemine, değerine atıfta bulunduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?