banner39

CHP lideri Ergenekon'u Almanya'ya taşıdı

Kılıçdaroğlu, Almanya'da Ergenekon sanıklarını korumak için yaptığı konuşmada Türkiye'den üçüncü dünya ülkesiymiş gibi söz etti.

Politika 20.09.2010, 10:11 20.09.2010, 10:15
CHP lideri Ergenekon'u Almanya'ya taşıdı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Türkiye'yi üçüncü dünya ülkesiymiş gibi anlattı. Türkiye'de aydınların tutuklandığını evlerine baskınlar düzenlendiğini, herkesin telefonlarının dinlendiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'de demokrasi olmadığını iddia etti.

CHP lideri, Türkiye'de demokrasi alanında ciddi sorunların bulunduğunu, telefonların dinlendiğini, aydınların tutuklandığını ve evlerine baskınlar yapıldığını söyledi.

Almanya'da yaşayan Türklerin bugüne kadar büyük bir bedel ödediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Bazen geleceği iyi kılmak için bu kaçınılmaz oluyor. Türkiye'de bizler de şu an bir bedel ödüyoruz. Bizim telefonlarımız dinlenir. Aydınlarımız tutuklanabilir. Evlerine baskın yapılabilir. 48 gazeteci şu an hapiste. 48 gazetecinin hapiste bulunduğu bir demokrasi söyleyin bana. Çoğu kişi neden içerde olduğunu bilmiyor. Sosyal demokrasiye, hukukun üstünlüğüne inanan birçok kişi sesini kesmiş bir köşede oturuyor'' dedi.

''SİYASETTE SORUN''


Türkiye'de siyasette ciddi sorunların bulunduğunu, siyasetin Batılı ülkelerdeki gibi olmadığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, insanların siyasette sömürülebildiğini, bunun en bariz örneğinin de Deniz Feneri davası olduğunu kaydetti.

Deniz Feneri davasında birçok insanın duygularıyla oynandığını ve bu tür olaylarda sessiz kalınmaması, herkesin bu olaya karışanları eleştirmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu tür olayları yapanları insan olarak bile nitelendirmek zor" diye konuştu.

Bu tür olayları eleştirirken hiçbir zaman şiddete başvurulmaması gerektiğini, aksi takdirde doğrudan haksız duruma düşüleceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu nedenle sosyal demokrasinin temelinin barışa dayalı olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, yarın da Alman Sosyal Demokrat Partisi ve Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı ile biraraya gelecek

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?