CHP 'Merkez Sağ'a açılıyor iddiası

CHP'nin yerel seçimler öncesinde daha önce ANAP ve DYP'de siyaset yapmış eski belediye başkanları, milletvekilleri ve bakanlarından oluşan yaklaşık 200 kişiyi özel olarak davet edeceği belirtiliyor

CHP 'Merkez Sağ'a açılıyor iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara adayının merakla beklendiği CHP kulislerinde bir de sürpriz yaşandı. Eski milletvekili İlhan Kesici'nin adı yeniden gündeme gelirken, Kesici isminin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından önerildiği öne sürüldü. Ancak kulislerde Kesici'nin adaylığına ihtimal verilmiyor.

Vatan'dan Kıvanç El'in haberine göre CHP, yerel seçimlere hazırlık sürecinde yeniden "merkez sağ" siyasetçilerin kapısını çalacak. Bir süre önce Kılıçdaroğlu'nun "DYP'li, ANAP'lı, DP'li aydın, ülkesini seven, ülkesi için bedel ödemeyi göze alan bütün yurttaşlarımı 6 okun, CHP'nin şemsiyesi altına bekliyorum" çağrısı doğrultusunda partide bir süredir çalışmalar yürütüldüğü ortaya çıktı.

İSİMLER BELİRLENDİ

İddiaya göre, Kılıçdaroğlu bir süre önce kurmaylarına ANAP ve DYP çatısı altında önceki dönemlerde milletvekilliği, belediye başkanları ve genel merkez yöneticiliği yapan, "CHP'nin değerlerine uygun olacağı değerlendirilen siyasetçilerin" belirlenmesi talimatı verdi. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren isimler, 200'ü aşkın eski merkez sağ siyasetçinin isim ve iletişim bilgilerini Kılıçdaroğlu'na iletti. Bu isimlerin tek tek partiye davet edilmesi için çalışmaların sürdüğü ve yerel seçim öncesinde bu davete olumlu bakabilecek isimlerle geniş bir katılım töreni düzenlenmesinin öngörüldüğü öğrenildi.

PARTİ İÇİNDE ELEŞTİRİ

Parti içinde "merkez sağ"a açılma olarak tanımlanan bu çalışmaların partide bazı isimleri rahatsız ettiği öğrenildi. Bazı "sol kanattan" partililer, "Merkez sağa açılma daha önce de denendi, ancak partiye bir oy katkısı sağlamadı" diyerek tepki gösterirken, daha önce partiye merkez sağdan geçen ve milletvekili adayı olarak gösterilen İlhan Kesici, Edip Safter Gaydalı, Lütfullah Kayalar, Sinan Aygün ve Turhan Tayan gibi isimlerin partiye katkı sunmadığı iddia etti.

DEMİREL RİCASI

Öte yandan Ankara adayının henüz netlik kazanmaması nedeniyle isim arayışının sürdüğü ortaya çıkarken, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eski milletvekili İlhan Kesici'yi, Kılıçdaroğlu'na önerdiği iddia edildi. Parti kulislerine yansıyan bilgiye göre Kesici'nin Ankara'dan aday olmasının değerlendirilmeye bu telefon nedeniyle alındığı belirtildi. Ancak Kesici'nin aday olarak gösterilmesine sıcak bakılmadığı ifade edildi.
2009 yerel seçimlerinde MHP'den Ankara adayı olan Mansur Yavaş'ın isminin de bir süre öncesine kadar CHP kulislerinde Ankara adayı olarak konuşulması dikkatleri çekti. Yavaş'ın, CHP yönetimine, "Siz, sol bir partisiniz. Ben hayatım boyunca sağda siyaset yaptım. Sizin partinize uygun bir aday olmam" diyerek daveti geri çevirdiği öğrenildi.

CHP'de Ankara adayının kim olacağının ay sonu netleşebileceği ifade edilirken, parti kulislerinde Kesici'nin dışında bu görev için Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Yalçın Karatepe ve eski Ankaragücü Spor Kulübü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım'ın isimleri geçiyor. Aday adaylığını açıklayan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç'ın da çalışmalarını sürdürdükleri belirtildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 13:51
banner53
YORUM EKLE

banner39