banner15

CHP 'nin kırmızı kitabı hazır

Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile hazırlanan, partinin "yeni tüzüğü" ile ilgili taslak çalışmanın ayrıntıları belli oldu. CHP kulisleri ise yeniden Kongre hesaplarıyla çalkalanıyor.

CHP 'nin kırmızı kitabı hazır

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile hazırlanan, partinin "yeni tüzüğü" ile ilgili taslak çalışmanın ayrıntıları belli oldu.

Kılıçdaroğlu'nun örgüt ve tabana verdiği "önseçim ve çarşaf liste" sözü, taslak tüzükte yer aldı. Yeni tüzükte, Parti Meclisi üyesi de 80'den 40'a indirildi. 

Bugün gazetesinin haberine göre, tüzükte dikkat çeken düzenlemelerden birisi "seçimlerde, partiye kayıtlı üye sayısının en az iki katı oy almamış il ve ilçe yöneticilerinin görevden alınması" oldu. CHP liderinin, "ön seçim sözü" de tüzükte yer aldı. Buna göre, milletvekili adaylarının belirlenmesinde, Parti Meclisi'nce aksi yönde karar alınmazsa ön seçim yöntemi uygulanacak. Aday yoklaması ve merkez yoklaması da tüzük hükmü ancak genel merkeze aday belirleme sürecinde tanınan "kontenjan hakkı" sınırlandı. Kılıçdaroğlu, örgüte verdiği, parti yönetiminin kurultayda "çarşaf liste" ile belirlenmesi sözünü de tuttu. Yeni tüzükte "çarşaf liste" asıl olan seçim yöntemi oldu. Ancak tüzükte "blok liste" olanağı da hâlâ yer alıyor. 

YEDEK SAYISI DÜŞTÜ 

Buna göre, kongre üyelerinin onda birinin yazılı önerisi ve kongreye katılan üyelerin salt çoğunluğu ile yapılacak oylama sonucunda blok liste yöntemi de geçerli olabilecek. Tüzüğün en önemli maddelerinden, kurultayda genel başkanlığa adaylık için gereken "imza barajı", kongre üye tam sayısının yüzde 20'sinden yüzde 10'a düşürüldü. Kılıçdaroğlu'nun daha önce "fazla" bulduğunu açıkladığı Parti Meclisi (PM) üyesayısı 80'den 40'a indi.

Kadın ve gençlik kolları başkanı PM üyesi sayıldı. PM'nin 20 olan yedek üyesi de 10'a düştü. Tüzükte öngörülen MYK'- nın doğrudan üye yazım yetkisi de yeniden düzenlendi. Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri, etkin sivil toplum örgütlerinin üst düzey yöneticileri, ülkeye önemli bilimsel, siyasal, sosyal, kültürel, sanatsal, ekonomik ve sportif hizmeti geçenler MYK tarafından üye yapılabilecek. Mevcut tüzükte MYK'ya tanınan "yasal engeli nedeniyle partiye üye yazılamamış olanların üye yazımı" yetkisi kaldırıldı. 

KULİSLERDE KONGRE HAREKETLİLİĞİ

Öte yandan, CHP'de kurultay hesaplaşması erken başladı. Eylül ayında başlayacak olan ilçe ve il kongrelerinde belirlenecek il-ilçe başkanları ve delegeleri kendi ekibinden seçmek için harekete geçen Önder Sav, ilk sınavı Ankara için vermeye hazırlanıyor. Gürsel Tekin ise Anadolu yollarına düşecek. CHP'de 2012 yılının Mayıs ayında yapılacak olan genel başkan seçimli olağan kurultay için hesaplaşma şimdiden başladı.

Star'ın haberine göre, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun tasfiye ettiği Deniz Baykal ve Önder Sav, kurultay delegeleri ve ilçe ve il yönetimlerini kendilerine yakın isimlerden oluşturmak için hareket geçti. Özellikle delegeler üzerinde büyük ağırlığı bulunan Önder Sav'ın, sonbaharda yapılacak olan il ve ilçe kongrelerini kazanmak için sistemli bir çalışma yürüttüğü öğrenildi. Kurultaya en çok delege gönderen iller sıralamasında İstanbul'dan sonra ikinci gelen Ankara'ya büyük önem veren Önder Sav, ilk sınavını Ankara il kongresinde verecek. Olağanüstü kongre taleplerini içeren 380 imzalı dilekçeler, dün Genel Merkeze sunulacaktı ancak evraklar yetişmediğinden bugün sunulacağı öğrenildi.

Ayrıca Keçiören ve Yenimahalle'de de olağanüstü kongre için imzalar toplanıyor. CHPlideri Kılıçdaroğlu ise örgütlerde Önder Sav'ın izini silmek için karşı atağa geçti. İl ve ilçe kongrelerinde başkan ve delegeleri kendine yakın isimlerden oluşturmayı planlayan Kılıçdaroğlu, Önder Sav'a yakın Nihat Maktap'ı örgütün başına getirerek, Sav'ın elindeki delege desteğini almayı hedefliyor.

Yaz boyu sessizliğini koruyan Deniz Baykal'ın ise Önder Savile birlikte hareket edeceği konuşuluyor.

Gürsel Tekin Anadolu yollarında

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun örgütten alarak yollarını ayırdığı Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise parti örgütünde gücünü artırmak için bayramdan sonra Anadolu yollarına düşmeye hazırlanıyor. Tekin, Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra yola çıkacağını belirtirken, köy kasaba her yere gitmeyi planladığını söyledi. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 08:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35