banner15

CHP, patriotlar için genel görüşme istedi

CHP, Kürecik'teki radar ve Patriot füze bataryaları ile ilgili Meclis'te genel görüşme açılmasını talep etti

CHP, patriotlar için genel görüşme istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye'de konuşlandırılmasına karar verilen Patriot füze bataryaları ile ilgili Meclis'te genel görüşme açılmasını talep etti.

CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce imzası ile Meclis Başkanlığı'na sunulan önergede 'Kürecik'teki erken ikaz radarının kurulmasına ilişkin mutabakat muhtırasının TBMM'nin izninden geçirilmemesi şeklinde ortaya çıkan Anayasaya aykırılık' ile 'Patriot füze bataryaları' ile ilgili Meclis'te genel görüşme açılması istendi.

Önergenin gerekçesinde, "Hükümet, Dışişleri Bakanlığı ile ABD'nin Ankara Büyükelçiliği arasında imzalanan bir mutabakat muhtırası ile Malatya'nın Kürecik beldesinde bir erken ikaz radar tesisi kurdurmuş ve bunun NATO Füze Savunma Sistemi'nin bir gereği olduğunu öne sürerek, anılan mutabakat muhtırasını Anayasamızın 92. maddesi uyarınca TBMM'nin onayına sunmamıştır. Gerekçede ayrıntılı olarak izah edilen hususlar, söz konusu radar tesisinin bir NATO tesisi olmayıp, ileri de Genel Avrupa Füze Kalkanı çerçevesinde NATO'ya tahsis edilmesi düşünülen bir Amerikan tesisi olduğunu açıkça ortaya koymaktadır." denildi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2013, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35