banner39

CHP: PKK silah bırakmadan barış olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş arasındaki görüşme gerçekleşti. Görüşmeden sonra CHP'den yapılan açıklamada, "Türkiye'yi kimse bölemez, PKK mutlaka silah bırakmalı" denildi.

Politika 04.08.2015, 15:00 04.08.2015, 17:39
CHP: PKK silah bırakmadan barış olmaz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Meclis'te bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu-Demirtaş görüşmesi saat 15.00'da Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki makamında yapıldı.

Demirtaş'ın talebi üzerine gerçekleştirilen görüşme öncesi CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Grup Başkanvekilleri Levent Gök ve Engin Altay, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ı kapıda karşıladı.

Görüşmenin ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ayrı ayrı açıklama yaptı.

CHP'DEN 'TERÖR' VURGUSU

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, barışın gerçekleşmesi için PKK'nın mutlaka, bir an önce silahı bırakması gerektiğini söyledi.

İşte Altay'ın açıklamalarından satır başları: Teröre karşı tüm siyasi partilerin ortak tavır alması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. PKK şunu bilmelidir ki elde silahla barış istenmez. PKK’nın tuttuğu silah barış iradesine yönelmiş bir silahtır. Bu silahla 7 Haziran’da ortaya çıkan barışa yönelmiş silahtır.  Devletin üzerine düşen görevler vardır ancak kafaya silah dayanmışken barış sesini kimsenin duyması mümkün değildir. Barış için PKK’nın silahları bırakması lazım. Kimse umudu kaybetmesin Türkiye en kısa sürede barışa kavuşacaktır. Türkiye’yi kimse bölemeyecek. Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. MHP’nin tutumu her şeyi gösteriyor. HDP’nin PKK’ya yönelik, Demirtaş’ın son günlerdeki iyi niyetli feryadını ve çalışmalarını olumlu buluyoruz. Koalisyondan ziyade Türkiye’de bugün barışa nasıl ulaşırız gündeme geldi.

HDP: GÖRÜŞMEYİ ŞİDDET ORTAMINDAN ÇIKILMASI İÇİN YAPTIK

Görüşmeden sonra HDP adına ise Grup Başkanvekili İdris Baluken açıklama yaptı. Baluken açıklamasında, görüşmede şu anki çatışma sürecini konuştuklarını söyledi.

Baluken'in açıklaması şöyle: Biz bu görüşmeyi Türkiye'nin en sıcak gündemi olan bu kan ortamının bir an önce durması, şiddet ortamından çıkılması için yaptık. Koalisyon görüşmeleriyle ilgili kendileri eğer gerek görürlerse, biz her zaman buna açığız. Ama yapmış olduğumuz görüşmede koalisyonda nelerin konuşulduğu, mutabakatın olup olmadığı konusun gündemleşmedi. Bu konuda onlar bir ihtiyaç hissederse kapımız açıktır.

Maalesef bu konuda AKP'nin veya MHP'nin böylesi tutum içinde olmadığını belirtmek isteriz. Eğer kendilerinde böyle bir arayış varsa, bizim kapımız açık. Şu anda bir heyetimiz Güney Federal Kürdis

tan bölgesinde, Kandil alanında, sivil katliamın yaşandığı yerde incelemelerde bulunuyor. Katliamın boyutunu ve yerel halkın sıkıntılarını tespit ediyor. Heyetimiz geldikten sonra görüşeceğiz, onların gözlemlerini kendilerinden almış olacağız. ikinci bir ziyarete ihtiyaç var ise bunu değerlendireceğiz.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?