banner39

CHP: Projelerimizi tırtıklıyorlar

CHP, seçim öncesi meydanlarda açıkladıkları projelerin, AKP tarafından sahiplenildiğine ilişkin bir rapor hazırlandı. En çarpıcı örnek Bedelli Askerlik…

Politika 03.04.2012, 01:03 03.04.2012, 01:03
CHP: Projelerimizi tırtıklıyorlar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Seçim öncesi CHP tarafından meydanlarda açıklanan projelerin, AK Parti tarafından benimsendiğine ilişkin bir rapor hazırlandı. CHP kurmayları, Başbakan Erdoğan’ın Seul’e giderken ‘’Dershaneleri kapatacağız, üniversite sınavı kaldırılacak’’ biçimindeki açıklamasının da kendi projeleri olduğunu savundular.

Gazeteport'un haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, seçim öncesi açıkladıkları projelerin o dönem Başbakan ve AKP tarafından eleştirdiğini ancak şimdi aynı projeleri sahiplendiklerini söyledi. Hazırlanan rapora göre, CHP’nin gündeme getirdiği ve o dönem Başbakan’ın eleştirdiği ancak şimdi hayata geçirilme çalışması yapılan projeler arasında şunlar yer alıyor:

‘’2-B arazileri sorununun çözümü, Yoksul çocuklara süt dağıtımı, Dershanelerin kapatılması ve üniversite sınavlarının kaldırılması, Aile sigortası ve intibak yasası çıkarılması, 81 ilde öğrenci yurdu yapılması, Kamuda taşeron işçi çalıştırmaya son verilmesi, Darbelere zemin hazırladığı öne sürülen TSK İç Hizmet kanunu 35. maddesinin kaldırılması’’

BEDELLİ ASKERLİK VE REFERANDUM

Raporda en çarpıcı örnek olarak ‘’Bedelli askerlik’’ konusu ele alındı.  Buna göre, CHP, genel seçim öncesi, bedelli askerliği gündeme getirdi ve yükümlülerin mali durumlarına göre farklı ücret ödeyerek ya da hiç ödemeden bu imkandan yararlanmaları konusunda kanun teklifi hazırladı.

Başbakan Erdoğan ise, 16 Mart 2011'de Rusya gezisi dönüşünde ‘’Bedelli askerlik ne getirir, götürür. Parası olan var, olmayan var. Belli kesimi mağdur etmeyeceğine inansaydık bunu hallederdik. Ben Tayyip Erdoğan olarak böyle bir sorumluluğunun altına giremem. Parası olan bastıracak kurtulacak, parası olmayan askerliği yapacak. Seçimden sonra referanduma götürürüz" dedi. Ancak 2011 yılı Aralık ayında iktidar partisince, 30 bin lira verenin silah altına alınmadan askerliğini yapmış sayılmasına ilişkin yasa çıkarıldı.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?