banner15

CHP referandumu Danıştay'a götürüyor

CHP'li Atilla Kart, YSK'nın halkoylaması sırasında görevini yerine getirmediğini iddia ederek Danıştay'a gideceğini söyledi.

CHP referandumu Danıştay'a götürüyor

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) referandumdan sonra yaptığı uygulama ile seçimlerin denetimi ve güveni konusunda üstüne düşen salt sorumluluğun gereğini yapmaktan kaçındığını iddia ederek, Danıştay’a gideceğini açıkladı.

YSK’nın asli görevi ve varlık sebebi olan seçimlerin denetimi görevini yerine getirmediğini iddia eden Kart, “YSK bu kuşkuyu gidermek ve seçim sonuçlarının denetlenebilirliğini sağlamak zorundadır. Bu süreçte YSK’nın bu olumsuz nitelikteki işlemine karşı bugün ya da yarın Danıştay‘a başvuracağız” dedi.

“YSK MÜDAHALELERE ZEMİN HAZIRLADI”

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, YSK’nın olumsuz nitelikteki işlemine karşı bugün ya da yarın Danıştay‘a başvuracağını açıkladı. Danıştay’a kişisel olarak başvuracağını ifade eden Kart, şöyle dedi:

“Yüksek Seçim Kurulu(YSK) internet sitesinde sandık sonuçlarını neden açıklamıyor? Neden açıklamamakta ısrar ediyor? Neden direniyor? Neden sessiz kalıyor? 2007’den bu yana AKP’nin sorumluluğunda yapılan seçimlerde hile ya da müdahaleler yapıldığına dair ciddi kuşkular söz konusudur. Bu süreçte YSK’nın etkin olmadığı, manipülasyonlara, açık müdahalelere zemin hazırladığı, edilgen davrandığı ortaya çıkmıştır. YSK’nın anayasal görevini güven verecek şekilde ve etkin bir şekilde yerine getirmesi gerektiği açıktır. YSK bir taraftan seçimlerin güven verecek şekilde yapılmasını sağlamak zorundadır, bir taraftan da seçimlerin denetlenebilirliğini sağlamak zorundadır. Bu iki temel görevi vardır. YSK yaptığı uygulama ile seçimlerin denetimi ve güveni konusunda üstüne düşen salt sorumluluğun gereğini yapmaktan kaçınmıştır, görevden kaçmıştır. Sorumluluk almak istememiştir. Kamu hizmetinin ve görevinin gereğini yapmamıştır. YSK, hükümet ile karşı karşıya gelmek istemiyor. Maalesef gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemekte. YSK asli görevi ve varlık sebebi olan seçimlerin denetimi görevini yerine getirmemektedir. YSK bu kuşkuyu gidermek ve seçim sonuçlarının denetlenebilirliğini sağlamak zorundadır. Bu süreçte YSK’nın bu olumsuz nitelikteki işlemine karşı bugün ya da yarın Danıştay‘a başvuracağız.”

 

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 15:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48