banner15

CHP: Somali yardımı bizim projemizdi

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun başında olduğu bir heyet yardım için Somali'ye gitti.Gürsel Tekin, burada yaptığı açıklamada Somali'ye yardım projesinin kendilerine ait olduğunu öne sürdü

CHP: Somali yardımı bizim projemizdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 6 gazeteciyle birlikte açlık ve kuraklığın etkili olduğu Somali'yi gitti. Gürsel Tekin, yolda 'yardım fikri ilk bizden çıktı AK Parti taklit etti' dedi.

Mehmet Tosun - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özel uçak ile saat 09.10'da Kenya'nın Başkenti Nairobi'ye geldi.

Kılıçdaroğlu'nu Nairobi Havalimanı'nda Türkiye'nin Nairobi Büyükelçiliğinden yetkililer ileTürk Kızılayı Somali Delegasyonu tarafından karşılandı.

Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ile Faruk Loğoğlu da Nairobi'ye geldi.

Somali-Kenya sınırında açlık ve kuraklıktan etkilenen Somalilerin yaşadığı Dadaab mülteci kampına giderek incelemelerde bulunacak olan Kılıçdaroğlu, ihtiyaç sahiplerine yardım kolileri dağıtacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, açlık ve kuraklığın etkili olduğu Somali'yi ziyaret edecek CHP heyeti, sabaha karşı saat 02.00'de yola çıktı.

CHP heyetinin ziyaretine ilişkin Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Kenya'nın başkenti Nairobi'ye, oradan da 1,5 saatlik yolculukla Somali Mülteci Kampına gideceklerini ve perşembe akşamı İstanbul'a döneceklerini söyledi.

6 GAZETECİ VAR

Tekin, ziyarette, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan YardımcısıFaruk Loğoğlu ve kendisiyle birlikte gazeteciler Metehan Demir, Muharrem Sarıkaya, Utku Çakıröz, Can Dündar, Saygı Öztürk ve Mustafa Ünal'ın yer alacağını kaydetti.

İLK KAMPANYA BİZİMDİ

Gürsel Tekin, küçük bir özel uçakla gittikleri için çok fazla kişiyi götüremediklerini söyledi.

Oradaki Büyükelçilik ve Kızılay görevlilerinin kendilerine eşlik edeceğini aktaran Tekin, ''Yardım malzemelerimiz daha önceden oraya ulaştırıldı. Kızılay aracılığıylaoraya yollamış olduğumuz malzemeler ihtiyaca göre dağıtılacak. Bizler de ellerimizde sembolik olarak birkaç paket götüreceğiz'' dedi.

''Somali için kampanya düzenleme fikrinin parti olarak ilk önce CHP'den çıktığını'' söyleyen Tekin, ''Dışişleri Bakanlığına gidince göreceğiniz gibi bu ilk bizim projemizdi. İktidar partisi bunun bir benzerini yaptı'' diye konuştu.

Tekin, gerek Somali, gerekse Afrika'daki bu yoksulluğun yıllardır devam ettiğini çok iyi bildiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Maalesef baktığımızda silaha ve boş yere harcanan paranın yüzde 10'u iledünyadaki açlık ve sefalet ortadan kalkacaktır. Sadece yardım ile ilgili değil, aynı zamanda Türkiye'nin yaptığı bu kampanyalar ile dünya kamuoyunun dikkatini de bu bölgeye çekmiş olacağız. Bu bir insani amaçtır, davranıştır. Umut ediyorum ki Türkiye'nin bu davranışını bütün dünya takip eder. İnsanlık dramının yaşandığı yerde pazarlık yapılmaz.''

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Nairobi'ye hareketlerinden önce basın mensuplarına poz verdi.

Bu sabah saat 08.30'da Nairobi'ye ulaşacağı tahmin edilen Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, ardından yardımların dağıtılacağı Kenya'nın Somali sınırındaki Dadaab Mülteci Kampı'na gidecek.

Kılıçdaroğlu, Kızılay tarafından kampa ulaştırılan yardım malzemesini teslim alan yetkililer ve kampta yaşayan Somalililer ile görüşecek.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 11:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35