banner39

CHP, Suriyelilere 'geri dön' diyecek

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iktidara gelince Suriyelileri memleketlerine göndereceklerini söyledi

Politika 10.02.2015, 14:35 10.02.2015, 15:19
CHP, Suriyelilere 'geri dön' diyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Partisinin grup toplantısında Şanlıurfa ziyaretinden izlenimler aktaran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hiçbir Şanlıurfalı, Suriye’nin içişine karışmaktan yana değil. Kavgadan yana değil. Ben söz veriyorum, CHP’nin iktidarında Ortadoğu’ya barışı getireceğiz. Hükümet olarak ve ben de Başbakan olarak savaştan yana olmayacağım, kavgadan yana olacağım" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Suriyeli kardeşlerime diyeceğim ki, 1 milyon 700 bin kardeşim, baba ocağına geri dön, sana her türlü yardımı yapacağız. CHP iktidarında Suriye'ye huzur geldi, git kendi ülkende çalış diyeceğiz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle: Şanlıurfa’ya gittim, sohbet ettik. Değişik mekanlara girdim. Bir gerçeği gördüm. Elinizi uzattığınız zaman insanları kazanıyorsunuz. Onlarla sohbet ettiğiniz zaman kazanıyorsunuz. Siyasetçiyle vatandaş arasındaki mesafeyi sıfırlamamız gerekiyor. Çözüm önereceksiniz, yanında duracaksınız, beraber konuşacaksınız.

Kadim bir kenttir Şanlıurfa, peygamberler şehridir. Harran Ovası, Göbeklitepe, dünyanın ilk üniversitesi Şanlıurfa’dadır. Peki Şanlıurfa ne durumda?

Sabahın erken saatinde arkadaşlarımızla beraber amele pazarı denen bir yere gittik, orada iş bekliyorlar. Birisi gelecek “gelin, sizi şu işte çalıştıracağım.” Kaç lira, 60 lira. “Suriyelilerden sonra iş bulamıyoruz” dediler. “Suriyeliler 20 liraya çalışıyor, biz nasıl 60 liraya iş bulalım” dediler. Böyle bir tabloyu bizim kaldırmamız mümkün değil. İnsanlığı ve insanları açıkça açlığa mahkum ediyorsunuz.

Hayvan pazarına gittik, sohbet ettik. Hiçbir AKP milletvekili, 10 vekilleri var. Hiçbir AKP milletvekili ve hiçbir milletvekili CHP dışında, bugüne kadar hayvan pazarına gidip onların dertlerini dinlememiş.

“Perişan olduk” diyorlar. Suriye sınırına bu hükümet neden sahip çıkmıyor diyorlar, yol geçen hanına döndü diyorlar. Ben de onlara şunu söyledim: “Madem ki bugüne kadar 12 milletvekili verdiniz, 1 vekili bile CHP’ye vermediniz, önümüzdeki seçimlerde elinizi vicdanınıza koyup oy kullanın, sizin dertlerinizle kim ilgileniyor, ona bakın” dedim. Oradan yaş meyve sebze haline gittik. Aynı sorunlar orada da var.

Hiçbir Şanlıurfalı, Suriye’nin içişine karışmaktan yana değil. Kavgadan yana değil. Ben söz veriyorum, CHP’nin iktidarında Ortadoğu’ya barışı getireceğiz. Hükümet olarak ve ben de Başbakan olarak savaştan yana olmayacağım, kavgadan yana olacağım.

Suriyeli kardeşlerime diyeceğim ki, bir milyon 700 bin kardeşim, git kardeşim, baba ocağına geri dön, sana her türlü yardımı yapacağız. Sana şu ana kadar 5,5 milyar dolar harcadık, helali hoş olsun. Ama CHP iktidarında "Suriye’ye huzur geldi, git kardeşim kendi ülkende çalış diyeceğiz."

Sadece ihracattan Şanlıurfa’nın kaybı 81 milyon dolar, iş adamları perişan, esnaf da perişan. Bakın protesto edilen senet… Yüzde 21. 62 milyon, 62 trilyon Şanlıurfa’da. Türkiye ortalamasının iki katı. Niye protesto edilir, ödenemediği için. Adamın maddi gücü yerinde olsa ödemez mi, demek ki ödeyemiyor. Demek ki sıkıntı var. bu iktidar çözer mi? Hayır çözemez. Bu iktidarın zaten kendisi sorunun kaynağıdır. Çözümün odağı ve kaynağı CHP’dir herkes bilsin.

Ben diyorum bunların işi başka. Bunlar ayakkabı kutularını koruyorlar, vatandaşın derdiyle mi ilgilenecekler? GAP için özel kanun çıkardılar. İşsizlik sigortası fonundan da para aldılar. Onu da başka yerde harcadılar. GAP hala su bekliyor. O zaman sormak gerekir. 12 milletvekili verdiniz Şanlıurfalılar, birgüne bir gün bir milletvekili oy verdiğiniz milletvekili bir gün çıkıp da Şanlıurfa’nın sorunlarını dile getirdi mi? Hiç kimse getirmedi. Bizim bir milletvekilimiz bile yok, ama biz sorunlarınızı burada adam gibi söylüyoruz. O sorunları çözmek için de size söz veriyoruz.

Elektrikle ilgili şöyle bir sorunu var Urfalı çiftçinin. "Devlet elektrik getirmişse 24 kuruştan" alıyorum diyor. Ama su yoksa, kuyuyu kazıyorum, elektrik hattını ben çekiyorum, benden de 90 kuruş alıyor. Niye alıyor diyor, "beni niye cezalandırıyorum" diyor. Elektrikse masrafı ben yapmışım, o zaman benim elimi kolumu niye bağlıyorsun? Bunların görevi budur zaten. Bunlar vatandaşı sorunun içine atarlar. Sonra da ellerini havada tutarlar, bunlar sana el uzatmazlar. Sana uzanacak el halk partisinin elidir, CHP’nin elidir. Biz senin sorununu bire bir biliyoruz, yaşıyoruz.

Oradan çocuk hastanesine gittik. Size iki fotoğraf göstereceğim. Bu çocukların yattığı iki oda. Odalar altı metrekare. Odalarda 9 çocuk ve anneleri beraber tedavi görüyorlar. Diyorlardı ya sağlıkta devrim yaptık. İşte devriminiz bu sizin. Anneler diyor ki çocuklar zaten burada hasta olur. Hekimler yer yok diyorlar. Buradan özellikle bu hastanelerde çalışan, bütün hekim kardeşlerime ve sağlık çalışanlarına yürekten teşekkür etmek isterim. Onları hep beraber alkışlayalım. Kişi başına düşen doktor sayısında Şanlıurfa 81’nci sırada en geride.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?