banner15

CHP ve HDP'den referandum çağrısı

CHP lideri kılıçdaroğlu ev HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Suriyelilere vatandaşlık verilmesinin referanduma götürülmesini istedi

CHP ve HDP'den referandum çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriyeli mültecilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınmasına yönelik çalışmalarla ilgili olarak 'referandum çağrısı' yaptı.

Demirtaş, "Çok güveniyorsan kendine referanduma götür" derken, Kılıçdaroğlu da "Sokaklarda dilenen binlerce Suriyeli var. Milli irade diyorsun, Referandum yapalım. Bakalım millet ne diyor" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili olarak "O kardeşlerimize vatandaşlığı vereceğiz" demiş, Suriyeli sığınmacılar arasında kalifiye kişiler olduğunu belirterek "Biz almayalım da, İngiltere'ye Kanada'ya mı gitsin?" diye sormuştu.

Partisinin grup toplantısında konuşan Selahattin Demirtaş, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi için yürütülen çalışmalarla ilgili olarak, "Suriyelileri vatandaşlığa alacağız' diyorlar. Çok güveniyorsan kendine referanduma götür. Bakalım halk ne diyecek?" dedi.

"'Suriyelileri vatandaş yapacağız, TOKİ'ye yerleştireceğiz' diyor. Bu ne ya, gereksiz gündemler yaratarak ana gündemden toplumu saptırma, halkı çaresiz bıraktırma bilinçli politikası" diyen Demirtaş, "Doktormuş, mühendismiş, öğretmenmiş... Karpuz seçer gibi Suriyeli seçecek. Sen Suriyelinin diplomasıyla uğraşacağına kendi diplomanla uğraşsaydın, onu çözseydik daha iyi olurdu" diye konuştu.

"SAVAŞ VARSA ORAYA BENZİN BİDONUYLA GİDİLMEZ"

Kemal Kılıçdaroğlu da, "Suriye'nin yeniden onarılması gerektiğini" belirterek, "TOKİ konutlarını vereceğim diyorsun. Suriye’de yanan yıkılan evler var. Onları yapalım. Hiç kimse dedesinin, babasının bulunduğu toprakları terk etmek istemez" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, "Sokaklarda dilenen binlerce Suriyeli var. Milli irade diyorsun, Referandum yapalım. Bakalım millet ne diyor" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 16:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35