CHP ve MHP, darbe ürünü maddeyi değiştirtmedi

CHP ve MHP, 1980 darbesiyle birlikte anayasaya sokulan "Atatürk Milliyetçiliği" ifadesinin değiştirilmesine karşı çıktı. Ak Parti ve BDP ise bu ifadenin yasadan çıkarılmasını istedi. Uzlaşma sağlanamadı!

CHP ve MHP, darbe ürünü maddeyi değiştirtmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeni Anayasa Uzlaşma Komisyonu, anayasanını ikinci maddesinde uzalaşma sağlayamadı. Partiler, "Atatürk Milliyetçiliği" ifadesinde ayrı düştü. CHP ve MHP bu ifadenin aynen korunmasını istedi. Ak Parti ve BDP ise bu ifadenin yasadan çıkarılmasını istedi.

CHP ile MHP'nin karşı çıktığı değişiklik, 1980 darbesinden sonra askeri cunta tarafından oluşturulan komisyonun anayasa soktuğu ifade olarak biliniyor. CHP'nin darbeyle anayasaya sokulan maddeyi sahiplenmesi Kılıçdaroğlu'nun sürekli "Darbe yasalarını temizleyelim" çağrılarını hatırlattı.

Mevcut anayasada ikinci madde Cumhuriyetin niteliklerini belirtiyor.

İşte 1982 Anayasası'na göre ikinci madde:

"Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir."

"Atatürk Milliyetçiliği" ifadesi 1961 Anayasası'nda yer almıyordu.

1961 Anayasası'nın ikinci maddesi:

"Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına ve 'Başlangıç'ta belirtilen temel ilkelere dayanan, millî, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir."

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 18:21
banner53
YORUM EKLE

banner39