banner15

CHP ve MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı için İİT Eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu önerdi. Bahçeli, "değerli bir isim, bu isim etrafında çalışacağımızı belirtmek istiyorum" dedi.

CHP ve MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün cumhurbaşkanlığı adaylığı için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü. Kılıçdaroğlu çatı aday olarak Eklemeddin İhsanoğlu'nu önerdi.  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmede İslam İşbirliği Teşkilatı Eski Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu önerdi.  MHP Genel Başkanı Bahçeli, ismi olumlu bulduklarını belirterek konu hakkında çalışma yapacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayına ilişkin yaptığı görüşmeler kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi TBMM'deki makamında ziyaret etti. Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye CHP'den Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Engin Altay, Genel Sekreter Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, MHP'den Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Sekreter İsmet Büyükataman ve Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da katıldı.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, bir süredir çeşitli siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları ziyaret ederek, cumhurbaşkanlığı konusunda görüşlerini aldığını hatırlattı. Bu ziyaretlerde elde ettiği izlenimleri görüşmede MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye de aktardığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Herkesin kabul edebileceği, üzerinde uzlaşabileceği, saygınlığı olan, temizliği, dürüstlüğü olan, bilgisi, birikimi, zarafetiyle herkese örnek olacak bir ismi Sayın Genel Başkan'a sundum. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu Bey. Şunu ifade edeyim; demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Büyük bir uzlaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Kavgadan uzak, barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz. Sayın Genel Başkan, bu konuda gerçekten büyük bir özveride bulundu. Bizler demokrasinin yolunu açmak istiyoruz. Huzurun yolunu açmak istiyoruz. Bunu sağlamak konusunda da kararlıyız. İrademizi ortaya koyduk. Hepinizin huzurunda Sayın Genel Başkan'a ve arkadaşlarına da teşekkür ediyorum."

"ARTIK ÇATISI, PENCERESİ KALMADI"

MHP Genel Başkanı Bahçeli de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve arkadaşları ile ikinci kez görüşme imkanı bulduklarını dile getirerek, bir ayı aşkın süredir yapılan karşılıklı çalışmaları değerlendirdiklerini söyledi.

Bahçeli, "bugün hayırlı bir adım atıldığını" ifade ederek, "Sayın Kılıçdaroğlu, MHP'ye MHP'ye, Türkiye'nin yetiştirdiği değerli bir evladını, diplomat, bürokrat İhsanoğlu'nu önermişlerdir" dedi.

Önerinin titiz ve partiler üstü çalışmanın sonucu olarak olgunlaştığı intibahı yarattığını dile getiren Bahçeli, şunları söyledi:

"Bu öneri milletimiz için çok hayırlıdır. MHP de bu isim üzerinde bütünleşerek, Cumhurbaşkanlığı seçimini herhangi bir siyasi kaosa, krize dönüştürmeden, demokrasimizin de güçlendirilmesi açısından gösterilen gayretlerle sonuçlandırma arzusunda olacaktır. Bu bakımdan Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının, Türkiye'de çok değerli şahsiyetler bulunmakla beraber, değerli bir isim önermesi bizi memnun etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu isim etrafında çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum."

Bahçeli, bir gazetecinin, "Bu durumda çatı aday kendisi mi oluyor?" sorusunu, "Artık çatısı, penceresi kalmadı. Bu suali sormanıza gerek yok" diye cevapladı.

"BÜYÜK BİR UZLAŞI OLDU"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de görüşmeden sonra gazetecilerin soruları üzerine büyük bir uzlaşı gerçekleştiğini belirterek, "Sadece iki siyasi parti değil, aynı zamanda parlamentonun dışında çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de kabul gördüğü bir isim oldu" dedi.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR ?

Ekmeleddin İhsanoğlu 1943 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de dünyaya geldi. Türk bilim adamı ve diplomat olarak tanınan İhsanoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) genel sekreterliği yaptı. İhsanoğlu'nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası hakkında değişik dillerde çok sayıda eseri mevcuttur.

İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984'te profesör oldu.

İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İİT İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

2005-2013 yılına kadar İİT başkanlığını sürdürdü. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır. İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48