CHP yeni tezkere konusunda ısrarlı

CHP, 4 Ekim'e kadar süresi bulunan mevcut tezkerenin Suriye'ye müdahale için yeterli olmadığında ısrar ederek hükümete yeni bir tezkere konusunda çağrıda bulundu

CHP yeni tezkere konusunda ısrarlı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Türkiye'nin Suriye'ye operasyon konusunda, koalisyona katılabilmesi için yeni bir tezkereye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Türmen, düzenlediği basın toplantısında, Hükümet'e göre, "4 Ekim 2012'de kabul edilen tezkerenin Suriye'ye yapılacak bir müdahale için yeterli olduğunu ve ayrıca bir tezkere alınmasına gerek olmadığını" söyledi. Bu görüşün yanlış olduğunu iddia eden Türmen, "Kuvvet kullanmak yasaktır, ancak ülkenize saldırı olmuşsa ve barışa karşı bir tehdit olmuşsa kuvvet kullanılabilir" dedi.

Sözkonusu tezkerenin meşru savunma amacıyla kuvvet kullanılmasına izin verdiğini belirten Türmen, o zaman Suriye'den Türkiye'ye yönelik bir saldırının sözkonusu olduğunu, ancak şimdi Türkiye'ye karşı bir tehdit, saldırı olmadığını bildirdi.

Türmen, Suriye'ye yapılacak operasyon için BM Güvenlik Konseyi'nin kararının olmadığını ve bunun nasıl bir harekat olacağı ile kapsamının belli olmadığını söyledi. Türmen, şöyle konuştu:

"Türkiye mevcut tezkereye dayanarak, silahlı kuvvetlerin kullanılmasına gidemez, hukuken bunun dayanağı yoktur, Mevcut tezkere Türkiye'ye bu dayanağı sağlamamaktadır. Türkiye, koalisyona katılacaksa, silah ve kuvvet kullanma yoluna gidecekse yeni bir tezkereye ihtiyaç vardır. Tezkereyi bir yana bırakın eğer Türkiye koalisyona girecekse bu savaşa girmektir, bu savaş halidir ve savaş ciddi bir iştir, savaşta insanlar ölür. Onun için demokratik ülkeler böyle bir savaşa girmeyi, sınırlı da olsa böyle operasyona katılıp katılmamayı Parlamentolarına danışır. ABD Kongre'nin onayını bekliyor, İngiltere parlemontusundan geçirmek istiyor. Bizde ise parlamentoya danışılmıyor. Bu durum, demokrasiden nasibini almamış bir iktidarın Parlamento'ya nasıl baktığını da gösteriyor."

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 14:52
banner53
YORUM EKLE

banner39