banner39

CHP Yüce Divan oylamasının yenilenmesini istedi

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, Yüce Divan oylamasının geçersiz olduğunu yeniden bir oylama yapılması gerektiğini belirtti

Politika 21.01.2015, 17:25 21.01.2015, 17:29
CHP Yüce Divan oylamasının yenilenmesini istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP, Egemen Bağış ile ilgili Yüce Divan oylamasının Anayasa'ya aykırı olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini iddia etti. CHP, 255 'red' oyu alan Bağış'ın Yüce Divan'a gönderilmemesi için aslında 259 ret oyu alması gerektiğini ileri sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 4 eski bakanla ilgili dün yapılan oylamaya ilişkin Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi. Egemen Bağış'ın Yüce Divan'a sevk edilmemesi yönünde bir karar çıkmadığını iddia eden Hamzaçebi, "Sonuçları itibariyle, dün gece Meclis'ten, Sayın Egemen Bağış'ın Yüce Divan'a sevk edilmemesi yönünde bir karar çıkmış değildir. Yapılan oylama usulsüzdür. Anayasa'da öngörülen salt çoğunluktan 4 adet eksik oy vardır" dedi.
 
Hamzaçebi, Meclis'te kararın salt çoğunluk ile yani oylamaya katılan milletvekili sayısının yarısından 1 fazlasıyla alınabileceğini vurguladı. Bağış ile ilgili oylamanın neden geçersiz olduğuna ilişkin gerekçelerini ise şöyle anlattı: Sayın Bağış ile ilgili oylamaya 517 milletvekili katılmıştır. Yüce Divan'a sevk edilmeme yönünde kullanılan oy sayısı 255'tir. Anayasa'nın 96. maddesine göre, Yüce Divan'a sevk edilmemesi yönünde bir karar alınabilmiş olması için 517 milletvekilinin en az 259'unun Yüce Divan'a sevk edilmeme yönünde, yani ret oyu kullanmış olması gerekirdi. Yani Anayasa'da öngörülen salt çoğunluktan 4 adet eksik oy vardır. Dolayısıyla Sayın Egemen Bağış ile ilgili olarak dün gece Yüce Divan'a sevk edilmeme yönünde bir karar alınmış değildir. Usulsüz bir oylama yapılmıştır.
     
Hamzaçebi, dolayısıyla Egemen Bağış ile ilgili oylamanın Anayasa'ya aykırı bir şekilde yapıldığını, oylamanın yenilenmesi gerektiğini tekrarlayarak "Şu anda Yüce Divan'a sevk etme ya da etmeme yönünde bir karar yoktur. Sevk edilmesi kararı da yoktur, sevk edilmemesi kararı da yoktur. Oylama yenilenmelidir" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?