banner39

CHP'de aday gösterilmeyen engelliler açlık grevinde

CHP'de kendilerine aday olarak seçildikleri yönünde bildirimde bulunulmasına rağmen aday gösterilmeyen iki engelli açlık grevine başladı

Politika 21.02.2014, 08:51 21.02.2014, 09:10
CHP'de aday gösterilmeyen engelliler açlık grevinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da CHP üyesi iki engelli, belediye meclis üyeliklerine aday gösterilmedikleri gerekçesiyle açlık grevine başladı.

Pendik'ten belediye meclis üyeliği aday adayı olan Murat Demirok ve Gaziosmanpaşa'dan aday adayı olan Aykut Coşkun, CHP İl Başkanlığı önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından açlık grevi başlattı.  

Altı Nokta Körler Vakfı yönetim kurulu üyeliği de yapan Demirok, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül'ün, seçim meydanlarında 39 ilçeden engelli aday görmek istediğini söylediğini ifade etti. 

Demirok, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben Pendik'ten, Aykut Coşkun arkadaşım da Gaziosmanpaşa'dan belediye meclis üyeliği aday adayı olduk. Listeler Ankara'ya gitmeden önce aday seçildiğimiz söylendi. Hatta isimler açıklanmadan önce tebrik telefonları aldık. Ancak listeler açıklanınca gördük ki aday gösterilmemişiz. Hatta tüm İstanbul'da seçilebilecek sırada sadece 4-5 engelli aday bulunuyor. Adaylık için yetersiz olduğumuz söylendi. Aykut Bey, Boğaziçi Üniversitesi mezunu emekli İngilizce öğretmeni, ben ise yıllarca STK'larda görev yaptım. Bu sözler bizi gücendirdi. İtibarımızın iade edilmesini, verilen sözlerin yerine getirilmesini ve daha fazla engelli aday gösterilmesini istiyoruz. İsteklerimiz yerine getirilene kadar açlık grevini sürdüreceğiz."

CHP İl Başkan Yardımcısı Sinan Karahan ise iki engelli partiliyi eylemlerinden vazgeçirmeye çalıştı.

Karahan, kendisinin de engelli olduğunu ve engellilerin her alanda hayata kazandırılması gerektiğini belirterek, "İstanbul'da 18 engelli belediye meclis üyesi adayımız var. Bunların 10'u seçilebilecek sıralarda bulunuyor. Arkadaşlarımızın dargınlığını anlayabiliyorum ama onları temsil eden başka arkadaşlar da var. Bu arkadaşlarımız da inşallah başka döneme olur. Siyaset uzun soluklu bir yolculuk" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?