banner15

CHP'de Ankara krizi büyüyor

CHP’de Ankara delegesinin olağanüstü kongre için topladığı imzalar geri çekilemiyor.

CHP'de Ankara krizi büyüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hakkındaki iddialara rağmen ikinci kez il başkanlığına atadığı Tarık Şengül’ün istifasına rağmen olağanüstü kongre için imza toplayan Ankara delegesi, Genel Merkez tarafından imzalarının geri çekilmesi konusunda iknaya çalışılıyor.

Bugün'ün haberine göre, ancak 2005’te eski Genel Başkan Deniz Baykaldöneminde yaşanan benzer süreçte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi’nin tartışmaya son noktayı koyduğu ortaya çıktı.

7 YIL ÖNCE TARTIŞMA BİTTİ

Başsavcılık ve ardından Yüksek Mahkeme’nin, imzaların geri çekilmesinin hukukenmümkün olmadığı yönünde CHP’ye itirazda bulunduğuna dikkat çekildi. Bu nedenle Genel Merkez’in imzaları geri çekme formülü sona erdi.CHP Ankara İl Başkanlığı merkezli tartışmalarda ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

Ankara örgütü, Şengül’ün istifasına ve Bülent Ecevit’in Genel Başkanlığı döneminde 1974-1978 yılları arasında CHP Gençlik Kolları Başkanlığı görevinde bulunan Zeki Alçın’ın atanmasına rağmen olağanüstü kongre talep etmişti.

310 İMZA YETİYOR

Ankara örgütü 396 imza toplayarak Genel Sekreterlik’e iletti. Tüzük gereği olağanüstü kongre için 310 imza yetiyor. İmzaların geçen hafta Genel Merkez’e verilmesine rağmen delege imzaların geri çekilmesi konusunda iknaya çalışılıyor. Ancak bu noktada 2005’te, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün genel başkan adaylığı sürecinde Yargıtay Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi’nin kararları, imzaların geri çekilmesine imkan vermediğini ortaya koydu.

ANKARA KONGREDE ISRARLI

Anayasa Mahkemesi’nin kararının yerine getirilmemesi ihtar ve Hazine yardımının kısmen veya tamamen kesilmesi sonuçlarını doğurduğu için parti yönetimi, Ocak 2005’te seçimli olağanüstü kurultay kararı aldı. 29-30 Ocak 2005’te bu sürecin ardından gerçekleşen 13. olağanüstü kurultayda, sandalyeler havada uçuşurken Deniz Baykal, Mustafa Sarıgül’e karşı genel başkanlığa yeniden seçilmişti. İmzalar konusunda 7 yıl önce yaşanan bu yargı süreci, Kılıçdaroğlu yönetiminin imza çekme girişimini sona erdirdi.

ÖRGÜT TEPKİLİ

İmzaların geri çekilmesinin yanı sıra Tarık Şengül’ün yerine atanan Ankara İl Başkanı Zeki Alçın da örgütün tepkisini dindirmedi. Ankara delegesi, olağanüstü kongre talebini halen koruyor. Bu nedenle geçen hafta imzaları alan Genel Merkez’in bu tarihten itibaren işleyen 45 günlük süre içinde kongreyi toplaması bekleniyor.

“KOLEKTİF İRADE” VURGUSU

Sarıgül’e destek veren delegeler, olağanüstü tüzük kurultayı için imza toplayarak Genel Merkez’e iletmiş, Baykal yönetimi ise imzalarını geri çekmeleri konusunda iknaya çalışmıştı. CHP Genel Merkezi, muhaliflerin tüzük değişikliği için olağanüstü kurultay çağrısına imza veren delegelerin bazılarının imzalarını çektiği gerekçesiyle, kurultay yapılmayacağını da kamuoyuna açıklamıştı. Bunun üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet başvuruları yapılmış, Başsavcılık, 30 Temmuz 2004’te CHP’ye gönderdiği 5 sayfalık yazıda, kurultay çağrısı yapıldığında hukuki sonuç doğurduğuna işaret etmişti.

Ancak CHP, Başsavcılığa tüzük kurultay tarihini bildirmemişti. Bunun üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’ye ihtar verilmesi istemiyle 18 Ekim’de Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemeside imzaların “kolektif iradeyi temsil ettiği, tek tek geri çekilmesinin söz konusu olmadığı, bu nedenle kurultay toplanması gerektiği” yönünde karar almıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2011, 11:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
MURAT
MURAT - 8 yıl Önce

CHP'li olduğum için sizlerden UTANIYORUM

banner39

banner36

banner37

banner35