banner39

CHP'de cepheler ayrıştı: İşler iyice karıştı

CHP'de işler iyice karıştı. Parti içinde cepheleşmeler başladı. Baykal, Sav, Kılıçdaroğlu ve Tekin cephelerinden farklı sesler yükseliyor. Muhalifler ise "kayyum" tehdidinde bulunuyor

Politika 30.01.2012, 17:29 30.01.2012, 18:18
CHP'de cepheler ayrıştı: İşler iyice karıştı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

CHP'nin 26 Şubat'taki Tüzük Kurultayı'ndan nasıl bir sonuç çıkacağı merak ediliyor. Akşam Gazetesi'nden A. Rezzak Oral'ın haberine göre CHP'nin 26 Şubat ve sonrasındaki projeksiyonunda şu başlıklar öne çıkıyor:

KILIÇDAROĞLU CEPHESİ - ASIL HEDEF 2014: Kılıçdaroğlu şu ana kadar tüm parti içi hamlelerini aslında Baykal-Sav döneminin delegasyonu ile yaptı. Şimdi hedef kendi damgasını vurabileceği bir delegasyon oluşturarak partiyi 2014 yerel seçimlerine hazırlamak.

BAYKAL CEPHESİ:

PARTİ YÖNETİLEMİYOR: Şimdilik 'bekle gör' politikası izliyor. Bu cephede seslendirilen temel argüman 'Kemal Bey partiye hakim değil. Parti oyu artsa bile etkinliğini kaybetmiş durumda.' Baykal'ın büyük kurultayda olası 'geri dönüş' senaryosu ise partiiçi 'tüm grupların uzlaşısına' endeksli.

SAV CEPHESİ:

HEM ROTA HEM KADRO SORUNLU: Tüzükten ziyade önceliği partinin rotası ve kadrosu. Partinin laisizm, Kürt sorunu, eğitim gibi temel politikalarında 'özden sapma, misyondan kopma' yaşadığını düşünüyor.Kılıçdaroğlu'nun karşısına ortak adayla çıkılmasına açık çek veriyor.

TEKİN CEPHESİ:

DİSİPLİN EKSİK: Tekin'in yakın çevresinin yorumları: Genel merkezden örgütlere kadar varan bir 'disiplin eksikliği' var.

PARTİ İYİCE KARIŞTI, KAYYUM SESLERİ YÜKSELİYOR

CHP Kurultayı'nın hafta sonu kesinleşen tarihi parti içinde yeni bir tartışmanın kapısını açtı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kurultay'a çağrıyı ben yaptım. Benim istediğim gündemle toplanır" açıklaması imzacıları bir anda harekete geçirdi.

Vatan gazetesinde yayınlanan haberin ardından Önder Sav ile birlikte hareket eden kurmaylar Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının hukuki vehcelerini araştırdı. Öğle saatlerinde CHP Genel Merkezi'ne gönderilen bir ihtar yazısında "bizim gündemimizle toplanmazsa partiye kayyum atanır" mesaji verildi.

CNTTürk'ten Ahu Özyurt'un haberine göre, muhaliflerin hazırladığı belgede Sav ve ekibi Saadet Partisi Kurultayına atıf yaptı ve "Yetkinizi zamanında kullanmadınız. Parti Meclisi'nde bu çağrıyı yapmış olsaydınız haklı olurdunuz. Şu anda gündemi belirleme yetkisi imzacılardadır. Aksi takdirde Parti kayyuma gider" mesaji verildi.

Parti tüzüğüne ve Siyasi Partiler Kanunu'na dayandırılan uyarıda şu noktalar dikkati çekti: "Genel Başkan'a sadece seçimli kurultay çağrısı yetkisi verilmiştir. Genel Başkan delege imzalarıyla gelen Kurultay gündemine müdahale hakkına sahip değildir. Benzeri bir Kongre talebine yanıt vermeyen Saadet Partisi Genel Merkezi, Yargıtay kararı ile kayyuma gitmek zorunda kalmıştır. Genel Başkan'ın imzacıların verdiği Kurultay talebine "seçim hariç" gündem maddesi eklemesi "hukuksuzluk" anlamına gelir."

MATKAP: FARKLI BİR KURULTAY YAPALIM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap, 26 Şubat'ta yapılacak kurultayın, delegelerin çağrıları sonucunda alınmış bir kurultay kararı olmadığını belirterek, "İmza veren arkadaşlarımız haklı olarak (26 Şubat'ta toplanacak kurultay benim ihtiyaçlarımı karşılamıyor) diyorlar. Burada haklılar O ihtiyacı karşılamak için de farklı bir kurultay yapılabilir" dedi.

Matkap, genel merkezde Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde gazetecilerin 26 Şubat'ta toplanacak olağanüstü kurultaya ilişkin sorularını yanıtladı.

Nihat Matkap, eski Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı'nın 26 Şubat'ta yapılacak olağanüstü kurultayın genel merkezin belirleyeceği gündemle toplanmasının hukuki olmadığını ileri sürerek, 18 Ocak'ta 362 delegenin imzasıyla yaptıkları kurultay talepli başvurudaki gündemin geçerli olması yönünde yaptığı başvurunun hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Cumartesi genel başkanımızın kurultay konusunda almış olduğu kararı ben yazılı olarak açıkladım. Eğer o açıklamam dikkatle izlenirse o açıklamam da '2012 Temmuz ayında yapmayı planladığımız tüzük değişikliklerini konu alan kurultayımızı 26 Şubat'ta yapma kararı aldık' dedim. Dolayısıyla 26 Şubat'ta yapılacak bu kurultay o çağrılarla ilişkili olan bir kurultay değildir. 362 arkadaşımızın imzalarıyla çağrılan kurultay, 18 Ocak'ta tarafımıza iletildi ama yaklaşık bundan 1 yıl öncesinden bu yana devam eden tüzüğümüzün bazı maddelerinde değişiklik çalışmalarımız var. Sürekli bu konuyu kamuoyunda konuşuyoruz. Haklı olarak arkadaşlarımız şu endişeye kapılmış; 'Acaba bu 26 Şubat'ta yapılacak kurultay, bu çağrının gereği olan kurultay mı, değil mi?' Ben onu da net olarak aydınlatayım, kesinlikle 362 imzadan etkilenen veya o çağrının gereği olan bir kurultay değil. Bu tamamen genel başkanımızın tüzükten gelen yetkilerini kullandığı, bütün tüzük maddelerimizin ele alınacağı, daha demokratik daha çağdaş bir tüzük elde etmemiz için tüzüğümüzün 54. maddesinde yazılı yetkilerin kullanılarak yapılan bir çağrı bu."

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?