banner39

CHP'de iki ayrı kurultay yapılabilir

CHP'de muhaliflerin imza toplamasını görmezden gelerek kurultay için "benim kurultayım" açıklaması yapan Kılıçdaroğlu'na iki kurultay sürprizi gelebilir

Politika 30.01.2012, 13:44 30.01.2012, 14:31
CHP'de iki ayrı kurultay yapılabilir

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'kurultayı bsen topluyorum' sözleri CHP içinde yeni bir kaynama başlattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 26 Şubat’ta Ankara’da gerçekleşecek olağanüstü kurultayla ilgili, “Tüzüğün ilgili maddesi uyarınca benim tarafımdan belirlenmiş gündem maddeleriyle olağanüstü kurultayı ben topluyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu bu çıkışıyla olağanüstü kurultay talebini içeren imzaları genel merkeze teslim eden parti içi muhalefete “Kurultay sizin kurultayınız değil. Haliyle de kurultay gündeminde değişiklik yapamazsınız. Çağrımla toplanacak kurultayın sizi tatmin etmeyeceğini düşünürseniz, imzalarınız gereği olarak bir hafta sonra yeniden kurultay toplarız” mesajı yolladı.

26 ŞUBAT VE 3 MART

Hürriyet'ten Onur Konuralp'in haberine göre, parti içi muhalefetin Kılıçdaroğlu’na yanıtına göre CHP’de 26 Şubat’ın ardından 3 Mart’ta da kurultay toplanması söz konusu olabilecek.

CHP’nin Ankara Eryaman Temsilciliği açılış töreni sonrasında yaptığı açıklamalarla muhalefete mesaj yollayan Kılıçdaroğlu, “ikinci kurultay” olasılığını ise “Öyleyse imzacıların kurultay talebiyle ilgili de ayrı bir karar alacaksınız” sorusuna şu yanıtı verdi:


“Evet. O duruma da bakacağız. Arkadaşlarımızın taleplerini değerlendireceğiz.” Kılıçdaroğlu’nun, “Tüzük değişikliğiyle ilgili getirdikleri tüm önerileri bizim değişiklik metnimizde olacak” sözleri de CHP kulislerinde “Talepleriniz karşılandığı için kurultay talebinizden vazgeçin” isteği olarak değerlendirildi.

BAŞKANLIK SEÇİMİ OLABİLİR

Kılıçdaroğlu, kendi kurultay çağrısını yaparak muhalefetin kurultay gündemini değiştirerek, tüzük kurultayını seçimli kurultaya dönüştürme isteğini de engellemiş oldu. CHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultayın gündemi sadece kurultay çağrısı yapan makam tarafından değiştirilebiliyor.

Öte yandan CHP kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun 26 Şubat’taki kongrenin gündemine tüzük değişikliğinin yanı sıra genel başkan ve Parti Meclisi seçimlerini de ekleyebileceği konuşuluyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?