banner15

CHP'de 'ırkçılığa tepki' istifası

CHP'li vekil Salih Fırat, Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusu ile Kürt milliyetinin eş değerde olduğunu bana kabul ettiremezsiniz" sözleri üzerine istifa etti

CHP'de 'ırkçılığa tepki' istifası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP'li vekil Salih Fırat, partili bir vekilin "ırkçı" sözleri üzerine istifa etti.

CHP Adiyaman milletvekili Salih Fırat, CHP'li Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusu ile Kürt milliyetinin eş değerde olduğunu bana kabul ettiremezsiniz" sözleri üzerine istifa etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Fırat'ın danışmanı Ayfer Erdoğan, "Salih Fırat gördüğü lüzum üzerine partiden istifa ettiğini söyledi. Daha sonra bir açıklama yapacak. Fırat'ın istifa dilekçesini CHP Grubu'na gönderdik" dedi.

Fırat'ın istifasıyla CHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 134'e düştü, bağımsızların sayısı ise 7'ye yükseldi. TBMM'de sandalye dağılımı şöyle:

AK Parti: 326
CHP: 134
MHP: 52
BDP: 29
Bağımsızlar: 7

SALİH FIRAT KİMDİR?

TBMM'nin resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Fırat'ın özgeçmişi şöyle: 1 Mart 1960'ta Adıyaman'da doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Behiye. Tıp Doktoru; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. İzmir Sosyal Sigortalar Kurumu Tepecik Hastanesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanlığını aldı.

Ordu ili Fatsa ilçesinde pratisyen hekim, Adıyaman Devlet Hastanesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak çalıştı. İki dönem Adıyaman Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği yaptı.

1977-2000 yılları arasında Adıyaman Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Kulüp Doktoru olarak görev aldı.

İnsan Hakları Derneği Adıyaman Şubesi Üyesidir.

Orta düzeyde İngilizce bilen Fırat, evli ve 3 çocuk babasıdır.

sürecek

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2013, 19:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35