banner39

CHP'de Kılıçdaroğlu, Baykal ve İnce'nin yeri garanti değil

CHP PM'de alınan karar gereği partinin büyükşehirlerdeki önemli bölgelerin birinci sıra adaylarının tamamı kadın olacak. Bu durumda Kılıçdaroğlu da ikinci sıradan aday olacak. Baykal ve İnce için ise farklı formüller düşünülüyor

Politika 16.02.2015, 11:38 16.02.2015, 11:38
CHP'de Kılıçdaroğlu, Baykal ve İnce'nin yeri garanti değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Parti Meclisi'nde alınan kararla 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde Ankara, İstanbul ve İzmir’de bütün liste başlarında kadın adaylar olacak.

Ankara Rewiev, Ömer Şahin'e göre bu durum Kemal Kılıçdaroğlu’nu da etkileyecek ve siyasi tarihte belki de “ilk” olacak bir uygulamaya sahne olacak. Kılıçdaroğlu, CHP milletvekili aday sıralamasında “liste başı” olamayacak. Kılıçdaroğlu bir önceki seçimde İstanbul’dan aday olmuştu. Yine İstanbul milletvekili olması bekleniyor.

CHP PM‘nin koyduğu kurala uyulursa İstanbul 1’nci sırada bir kadın olacak. Kılıçdaroğlu ise ikinci sıradan aday gösterilecek. PM‘den çıkan karar Kılıçdaroğlu dışında partinin bir önceki genel başkanı Deniz Baykal ile genel başkan adayı Muharrem İnce’yi de yakından ilgilendiriyor.

Şahin'in belirtiğine göre CHP PM, 85 seçim bölgesinin 55’inde milletvekili adayları ön seçimle belirleme kararı aldı. Deniz Baykal ve Muharrem İnce‘nin seçim bölgeleri olan Antalya ve Yalova'da bu kapsama giriyor. Antalya’da “ön seçim” yapılacak. Baykal milletvekili listesine girmek istiyorsa “önseçim” i geçmek zorunda. Antalya listesinde genel merkezin belirleyeceği kontenajan 3.sıraya kondu.
Eğer Baykal önseçimi kazanamazsa genel merkezin insafına sığınıp 3.sıradan aday olmayı kabullenecek.

Yalova da ise “merkez yoklaması” kararı alındı. Muharrem İnce‘nin adaylığına genel merkez karar verecek.

ÖN SEÇİM YAPILACAK İLLER
 
CHP Sözcüsü Haluk Koç’a dayandırılan bilgilere göre, 29 Mart’ta tüm üyelerin katılımıyla hakim gözetiminde ön seçim yapılacak iller şunlar:  Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat.

EĞİLİM YOKLAMASI YAPILACAK İLLER

CHP  bazı  illerde eğilim yoklaması yapacak. Bu illerin  illerin Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Van, Yalova ve Eskişehir seçim bölgeleri olduğu açıklandı.

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?