banner39

CHP'de Köşk faturası seçimden sonra kesilecek

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun çatı aday olarak İhsanoğlu'nu açıklamasına tepki gösteren partideki ulusalcı kanat, şimdilik bir adım atmamayı, faturayı seçimden sonra kesmeyi kararlaştırdığı belirtildi

Politika 18.06.2014, 10:05 18.06.2014, 10:10
CHP'de Köşk faturası seçimden sonra kesilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çatı aday olarak belirlenmesi CHP’de çatlağa neden oldu. İhsanoğlu isminden rahatsız olan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da aralarında bulunduğu 15 milletvekili, TBMM’deki CHP Grup Toplantısı’na katılmadı. “İhsanoğlu, CHP’nin adayı olamaz” görüşünde birleşen milletvekilleri, durum değerlendirmesi yapmak üzere alternatif toplantıda buluştu.

Baykal’a yakınlığı ile bilinen milletvekillerinin tamamına yakınının hazır bulunduğu toplantıya, “ulusalcı” olarak bilinen Dilek Akagün Yılmaz, Tanju Özcan, Süheyl Batum, Ali Rıza Öztürk’ün yanı sıra, sol kanadın önde gelen isimlerinden Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’ün de katılması dikkat çekti.

4 AŞAMALI YOL HARİTASI

Haberturk'ün haberine göre milletvekilleri, dört aşamalı bir planın hayata geçirilmesini talep etti.
1- Kılıçdaroğlu ile görüşülerek İhsanoğlu’nun adaylığını gözden geçirmesi talep edilsin.
2- İhsanoğlu’nun adaylığına sert eleştirilerin yöneltildiği bir deklarasyon yayımlansın.
3- Olağanüstü kurultay çağrısı yapılsın, Cumhurbaşkanı adayı kurultayda belirlensin.
4- Gerekirse çatı adayına karşı alternatif aday çıkarılsın.

‘FATURASI OLACAKTIR’

Baykal, milletvekillerini tek tek dinledi ve “Tepkimizi ortaya koyabiliriz. Ancak ne benim, ne de başkasının alternatif aday olarak çıkarılması doğru. Yapılan işlem yanlıştır. Elbette bunun bir siyasi faturası olacaktır. Faturanın kime kesileceği seçimden sonra görülecektir” dedi.

GÜRSEL TEKİN: ŞAHSEN TANIMIYORUM

Gürsel Tekin'in, CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'yla ilgili soruya verdiği cevap oldukça şaşırttı.

Star Gazetesi'nin haberine göre CHP'li Gürsel Tekin, partisinin MHP ile birlikte açıkladığı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu kamuoyu gibi kendisinin de tanımadığını söyledi. Bu cevabın ardından kısa süreli duraksama yaşayan Tekin, sözlerine açıklık getirdi ve şahsen tanımadığını; ancak 10 Ağustos tarihine kadar İhsanoğlu'nu kamuoyunun da tanıyacağını ve ikna olacağını söyledi.

İşte Tekin'in konuyla ilgili yaptığı açıklama: Prof. İhsanoğlu'nu şahsen tanımadığını; ancak çalışmalarıyla ve kişiliğiyle Türkiye'nin dışında birçok dünya ülkesinde takdir kazanan bir isim olduğunu söyleyen Tekin, seçimlere daha uzun bir süre olduğunu ve bu süre içerisinde bu sorunun giderileceği yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?