CHP'de kurultay günü

Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek 34. Olağan Kurultaya 30 bin kişinin katılımı bekleniyor. Deniz Baykal ve Önder Sav da bunlar arasında..

CHP'de kurultay günü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anamuhalefet partisi bugün 34. Olağan Kurultayı için Ankara Arena Spor Salonu'nda toplanacak. Lider yarışı olmayan kurultayda gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde. Kurultay konuşmasını yapmak için dün 'evine kapanan' Kılıçdaroğlu, bir yandan da 'Büyük sürpriz olmayacak' dediği Parti Meclisi (PM) listesi için mesai yaptı. Kılıçdaroğlu'nun il başkanlarının da görüşlerini aldığı belirtildi.

30 BİN KİŞİNİN KATILIMI BEKLENİYOR

CHP kulislerinde en çok merak edilen konu ise bir süre önce yönetim görevinden istifa eden Gürsel Tekin'in durumu. 'Kendisini yeniden PM'ye almak istiyorum' diyen Kılıçdaroğlu'nun, Tekin'i MYK'ya da almaya sıcak baktığı ifade ediliyor. Tekin'in MYK'ya dönmesi, parti içindeki dengelerin de yeniden değişmesi anlamını taşıyor. Kılıçdaroğlu'nun, vekiller ve il başkanlarıyla yaptığı istişarelerden sonra 52+12 şeklinde bir anahtar liste önermeye yakın durduğu belirtiliyor. CHP tüzüğü uyarınca Bilim Platformu'ndan önerilen 12 kişiden en yüksek oy alan 8 kişi PM'ye girebiliyor. PM'ye, yine tüzük uyarınca en az 20 kadın (kadın kotası) ve yaşları 30'un altında 6 genç (gençlik kotası) ismin girmesi zorunluluk. CHP liderinin görüşü doğrultusunda hiçbir il başkanı PM listesine alınmayacak. Kılıçdaroğlu'nun mevcut 17 MYK üyesinin tümünü PM'ye alacağı, ancak bunların 89 tanesini MYK dışında tutacağı ifade ediliyor.

Salon organizasyonu konusunda bilgi veren kurultay sorumlusu Gürsel Erol, 120 sivil toplum kuruluşunun yanı sıra 45 diplomat ve 40 sanatçının katılımının kesinleştiğini bildirdi. Kurultaya katılımın 30 bin olarak beklendiğini belirten Erol, Rahşan Ecevit, Sevinç İnönü, Ali Topuz ve Önder Sav'ın da bunlar arasında yer aldığını söyledi. Şubat ayındaki tüzük kurultaylarına katılmayan eski genel başkan Deniz Baykal'ın da bugün salonda olacağı belirtiliyor.

Bu arada CHP PM'nin en genç üyesi olarak 1.5 yıldır görev yapan Doğa Çiğdemoğlu da yaptığı bir açıklama ile akademik kariyerini tamamlamak istediğini, bu dönem aday olmayacağını bildirdi.

KARTLAR ÇALINDI

Öte yandan CHP Genel Merkezi'nin hazırladığı 'görevli kartlarından yaklaşık 50 tanesinin çalındığı ortaya çıktı. Bazı kurmaylar, 'Korsan görevlilere karşı hazırlıklı olalım, kartları takan kişileri tespit edelim' uyarılarında bulundu.

İşte kulislerdeki liste

Çarşaf listeyle kurultaya gidilmesi kesinleşirken kulislerde liste için şans verilen bazı isimler ise şöyle: Gürsel Tekin, Adnan Keskin, Nihad Matkap, Erdoğan Toprak, Atila Emek, Gökhan Günaydın, Yakup Akkaya, Faruk Loğoğlu, Birgül Ayman Güler, M. Zeki Gündüz, Faik Öztrak, Ayten Kayalıoğlu, Sencer Ayata, Perihan Sarı, Emrehan Halıcı, Sezgin Tanrıkulu, Bihlun Tamaylıgil, Fikri Sağlar, Sami Selçuk, Prof. Burhan Şenatalar, İlhan Cihaner, Murat Karayalçın, Umut Oran, Emine Ülker Tarhan, Ali Özcan, Celal Doğan, Şafak Pavey, Emre Doğan, Adil Emecan, Metin Feyzioğlu, Bekir Ödemiş, Haluk Koç, Eşber Yağmudereli, Gülseren Onanç, Muhammed Çakmak, Veli Ağbaba, Hüseyin Aygün, Faruk Özdemir, Müslim Sarı, Durdu Özbolat, Mehmet Kesimoğlu, Ali Demirçalı, Hasan Ören, Melda Onur, Gökçe Pişkin, Necdet Pamir, İ. Hüseyin Yıldız, Ercan Karakaş, Engin Altay, Süleyman Çelebi, Musa Çam, Erdal Aksünger.

İşte kurultay için yapılan son dakika hazırlıkları:

- ATATÜRK, İNÖNÜ, ECEVİT: Kurultayda salona Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit'in resim ve mesajları yer alacak. Böylece Başbakan Erdoğan'ın son dönemde İnönü'ye yönelik sert söylemine yanıt verilmiş olunacak. Genel Başkanlar için de Baykal'ın afişi yine olmayacak.

- ÜÇ KURULA SEÇİM: İki gün süresince toplam bin 282 delege oy kullanack. Genel Başkan, Parti Meclisi (60 asıl, 15 yedek üye) ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri (15 asıl, 8 yedek üye) için ayrı ayrı seçim yapılacak.

- KAÇ KİŞİ SORUMLU: Farklı alanlarda görevli 160 kişilik sorumlu bir ekiple 600 partili görev alacak ve her türlü organizasyon bu ekip tarafından yürütülecek.

- HAPİSTEKİ VEKİLE MESAJ: Salonda yer alacak bazı slogan ve afişler şöyle: 'Milli İrade Hapsedilemez', 'Emperyalizme ve Taşeronluğa Hayır', 'Kindar Değil, Özgür Gençlik', 'Değişimi Ancak Devrimciler Yapar', 'El Ele Omuz Omuza, CHP İktidara', 'Faşizme Geçit Yok'

'Demokrasiyi Biz Getirdik, Biz Yücelteceğiz', 'Umudun Adı Kemal', 'Baskı ve Zulüm Düzeni CHP ile Bitecek', 'Liderimiz Kemal Hedefimiz İktidar.'

'KİTLE PARTİSİ DEĞİLİZ' DİYECEK

Kılıçdaroğlu'nun kurultay konuşmasında vermesi beklenen mesajlar özetle şöyle:
- Altı oktan ve laiklikten asla ödün vermeyeceğiz, CHP seçmeni de sıradan yurttaşımız da rahat olsun.
- Dış politikada yeniden caydırıcılığı tartışılmayan bir Türkiye inşa edeceğiz.
- Yargısı bağımsız, hukuku oturmuş, demokrasisi tartışılmayan bir ülke arzuluyoruz.
- CHP'nin kapısı temel değerlerimizi sahiplenen herkese açıktır.
- Proje odaklı siyaset üretmeye, çözüm odaklı muhalefet yapmaya devam edeceğiz.
- CHP içinde hizipler değil, kanatlar olabilir. Böyle yapılara açık olacağız.
- CHP bir kitle partisidir, hiçbir zaman inanç eksenli ve kimlik eksenli siyasetin içinde olmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 07:20
banner53
YORUM EKLE

banner39