banner39

CHP'de Sargül karışıklığı: Baykal eski defterleri açtı

CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesi beklenen Sarıgül'e CHP Eski Genel Başkanı Baykal'dan itiraz geldi. Baykal, ihraç raporlarını hatırlattı

Politika 18.10.2013, 14:18 18.10.2013, 14:18
CHP'de Sargül karışıklığı: Baykal eski defterleri açtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Mustafa Sarıgül'ü ihraç eden rapor hakkında konuştu.

Baykal, rapordaki tespitlerin görmezden gelinemeyeceğini söylerken, Sarıgül iddiaları yalanladı: Bütün bunlar Baykal ve ekibinin iftiraları. Bana dava bile açılmadı; aklandım.

Sarıgül’ün partiden ihracıyla sonuçlanan 57 sayfalık raporu, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal değerlendirdi. Baykal, Şişli Belediye Başkanı Sarıgül’e yönelik ihraç raporu haberi üzerine yakın çevresine, “Bu tespitler 9 yıl öncesine ait; ancak geçerliliğini koruyor. Bugün de değişen bir şey yok. Rapor görmezden gelinemez” değerlendirmesini yaptı. Baykal rapordan sonraki süreçte olağanüstü kurultaya gidildiğini de hatırlatırken, “Kurultay konuşmama baksınlar, oradaki sorularıma yanıt verilemedi” diye konuştu.

Sarıgül’den de cevap gecikmedi. Sarıgül'den yapılan açıklamada, “Suçlamalar o dönemde Baykal tarafından özel görevlendirilmiş üç milletvekilinin iftiralarından ibarettir. İncelemeler sonucunda dava konusu hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Bir tek dava açılmadı. Belgeler elimizde.” denildi.

KURULTAY MESAJI: TUZ KOKMUŞTUR

Baykal, 30 Ocak 2005’teki kurultayda Sarıgül için şunları söylemişti:
- İki YDK üyesi ellerinde para dolu torbayla bir başka YDK üyesine gidecekler, ‘artık sen gereğini yapıver’ diyecekler, ‘bunu alıver’ diyecekler.
- Bundan önce kim bilir kaç defa bu yöntemleri kullanmışlarsa belki de ilk kez karşılarında ‘böyle bir şeyi kabul edemem’ diyen bir CHP’li bulmuşlar.
- Rüşvet veren mi, reddeden öbür arkadaşımız mı CHP’lidir? Hangisi CHP’li?
- İstanbul’dan Şişli’den giren rüşvet virüsü, Balıkesir’e gitmiş, oradan Ankara’ya canevine kadar girmiş. Onu oradan söküp çıkaracağız, CHP’yi arındıracağız.
- Tuz kokarsa kurultay devreye girer; sizler de onun için buradasınız. Bu yolsuzluklara izin vermemek için buradasınız.
- Bu çok açık; 300 bin dolar rüşvet alındı mı alınmadı mı, onun karşılığında o ruhsat verildi mi verilmedi mi?

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?