banner39

CHP'de 'tasfiye kurultayı' planları

Seçimdeki başarısızlığın faturasını kesmek isteyen muhaliflere karşı, yönetimin de sürpriz bir hamleyle kurultaya giderek muhalifleri tasfiyeye hazırlandığı belirtiliyor

Politika 14.08.2014, 09:36 14.08.2014, 10:53
CHP'de 'tasfiye kurultayı' planları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından kurultay tartışmasının yaşandığı CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun sonbaharda olağanüstü kurultaya gitmeyi ve muhalif isimleri tasfiye etmeyi planladığı öğrenildi.

Al Jazeera Türk'ün haberine göre, Kılıçdaroğlu, muhalifler imza bulamazsa, sürpriz kurultay kararı alacak.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve parti içi yaşanan kurultay tartışmalarının ardından CHP Merkez Yönetim Kurulu Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplandı. Parti içinden yükselen istifa ve kurultay çağrılarına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ‘Toplasınlar imzayı, kurultaya gidelim. Bakalım tabanda ne kadar karşılıkları var’ diyerek cevap verdi.

CHP kaynaklarına göre Kılıçdaroğlu'nun yol haritasında da kurultay görünüyor ancak bunun zamanlamasını kendisi belirleyecek. Buna göre Kılıçdaroğlu hem iktidar partisinin hem de parti içindeki muhaliflerin hamlesine göre hareket edecek. Yani CHP yönetimi öncelikle AK Parti’nin 27 Ağustos’ta yapacağı kongreyi, yeni genel başkanı ve hükümetin şekillenmesini bekliyor. CHP yönetimi Abdullah Gül’ün ‘Partiye döneceğim' açıklamasını ve Erdoğan sonrasında AK Parti’nin nasıl şekilleneceği konusunu yakın takibe aldı. Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimi bu arada parti içinde kurultay isteyen muhaliflerin de imza toplayıp toplayamayacağına bakacak. Yani bir bakıma bu süreçte muhalif kanadın gücü test edilecek. Muhaliflerin bu gücü sergileyememesi ve yeterli imzayı toplamayamaması durumunda ise Kılıçdaroğlu’nun bu kez kendi gücünü göstermek için olağanüstü kurultayı toplantıya çağıracağı konuşuluyor.

ERKEN SEÇİM OLURSA KURULTAY OLMAZ

Kurultay hesapları ve planları yapan CHP yönetimi erken seçim ihtimalini de gözetiyor. İktidar partisinin erken seçim kararı alması durumunda ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay planını uygulamayacağı konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu bu durumda, genel seçimlere giderken parti içindeki muhalifleri aday göstermeyerek tasfiye etmeyi düşünüyor. Bu süre zarfında Parti Meclisi içinde veya grup yönetiminde yer alan muhalif isimlerin etkisizleştirilmesi bekleniyor.  

DÜĞMEYE BAYKAL BASTI

Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü kurultay için gerekli 586 imzayı bulmaları restinin ardından parti içi muhalefet, örgütlerin nabzını tutmaya başladı. Kulislerde ise kurultay taleplerinin arkasında eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın olduğu dile getiriliyor. Baykal'ın seçimden hemen önce CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile bir araya gelmesi de partide genel başkanlık yarışını başlatmak üzere düğmeye bastığı şeklinde değerlendiriliyor. Baykal'ın bir yandan parti içi muhalefeti harekete geçirirken bir yandan da kavgalı olduğu Önder Sav ve ekibinin kurultayla ilgili nabzını tuttuğu öne sürülüyor.

İNCE DE BAYRAK AÇIYOR

Seçim sonuçlarını ağır bir dille eleştiren CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin ise bugün yapacağı basın toplantısıyla parti yönetimini sert bir dille eleştirmesi bekleniyor. Dün yapılan MYK toplantısına katılmayan İnce'nin basın toplantısını tek başına yapacağı ve kurultay talebinde bulunacağı belirtiliyor.

PARTİ STRATEJİSİ MYK'DA BELİRLENDİ

Kılıçdaroğlu seçimleri ve kurultay taleplerini dün MYK toplantısında kurmaylarıyla değerlendirdi. Toplantıya ilişkin açıklama Parti Sözcüsü Haluk Koç'tan geldi. Koç, "İmza sayısı toplandığı zaman, herkesin, kurultayın istenilen gündemle toplanacağını bilmesi gerekir" dedi. Diğer taraftan muhaliflere karşı yol haritası da MYK'da belirlendi. "Bu ekibin tabanda karşılığı yok. Disiplin mekanizması partide gereksiz çalkantı yaşatır. Kendileri dışında da imza bulamazlar" değerlendirilmesinin yapıldığı öğrenildi. CHP'den HDP'ye oy kayması tartışıldı. Pazar günü ikinci kez yapılacak MYK'da ise, 'Erdoğan'lı Çankaya' stratejisinin belirleneceği öğrenildi.

CHP kaynaklarının verdiği bilgiye göre kayıtlı delege sayısı 1180. Bu sayı esas alındığında seçimli bir kurultay toplayabilmek için muhaliflerin 591 delegeye ihtiyacı var.  

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?