banner39

CHP'de toplu istifa şoku

CHP'nin Kocaeli teşkilatında 260 kişi, referanduma Evet dedikten sonra birden istifa etti.

Politika 17.09.2010, 18:12 17.09.2010, 18:12
CHP'de toplu istifa şoku

CHP’nin Kocaeli’deki sembol isimlerinden İlhami Sarıtoprak, 25 yıldır mensubu olduğu partisinden istifa edeceğini açıkladı. Partinin birçok kademesinde görev alan Sarıtoprak, 12 Eylül’deki referandumda ‘evet’ oyu kullanacağını açıklamış, açıklaması Türkiye gündemine bomba gibi düşmüştü.

CHP Ankara kurultay delegeliği dâhil, il ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerini defalarca yapan, CHP’nin önceki genel başkanı Deniz Baykal’a sunduğu Güney Doğu ve Türkiye sorunları raporu parti çalışmalarına eklenen Gebzeli iş adamı İlhami Sarıtoprak, 25 yıldır mensubu bulunduğu partisinden ani bir kararla istifa edeceğini ilan etti. Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu’na olan yakınlığıyla da bilinen 25 yıllık CHP’li İlhami Sarıtoprak, 12 Eylül Anayasa referandumu öncesi yaptığı basın açıklamasında partisinin aksine ‘evet’ oyu kullanacağını açıklamış, Sarıtoprak’ın bu açıklaması ülke genelinde büyük yankı uyandırmıştı. CHP’nin Kocaeli örgütlerinde büyük ağırlığı bulunan Sarıtoprak, 12 Eylül sonrası CHP’den istifa edeceğini açıkladı.

RAHATSIZ OLDUĞUM KONULAR VAR

Siyaseti ülkesine hizmet için yaptığını, CHP’de hizmet etmek için ortam kalmadığını hatırlatan Sarıtoprak, “Artık CHP’de ne ülkeme nede partime faydalı olamam. En iyi karar, istifa etmemdir” dedi. Partiye verilmek üzere bir dilekçe hazırlayan Sarıtoprak, “Üyesi bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nde bugüne kadar birçok yetkili kurullarda aktif olarak yer aldım. İlçe yöneticiliği, İl yöneticiliği, Kurultay delegeliği ve milletvekili adaylığı v.b birçok kurullarda görevimi onurluca yerine getirdim. Gelinen noktada, parti içi antidemokratik işleyişi ve genel politikalardan rahatsızlık duyduğum, il ve ilçemizde parti içinde yapılan haksız ve keyfi uygulamalardan büyük üzüntü duyduğumu, ayrıca belirtmek isterim” dedi.

PARTİMDEN AYRI DÜŞTÜM

Dilekçesinde partisinden ayrı düştüğünü belirten Sarıtoprak şu ifadelere yer verdi; “ Son anayasa paketi ve referandum sürecinde partimden ayrı düştüm. Ülkemin çıkarları benim ve Cumhuriyet Halk Partisinin çıkarlarının üzerinde olduğuna inandığım için düşüncem gereği sivil anayasa paketini destekledim. Vicdanım rahat ve huzurluyum, kimseye kırgın ve küskün değilim. Gelinen noktada 25 yıldır üyesi bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisinden istifa ediyorum. Uzun süreden beri parti il ve ilçe yönetimlerinde, kurultay delegeliğinde milletvekili adaylık döneminde bana destek veren bütün arkadaşlarıma, birlikte siyaset yaptığım ekip arkadaşlarıma minnettarım. Herkese başarılar diliyorum”

CHP’de kimseye kırgın olmadığını açıklayan Sarıtoprak, “İstanbul ve Gebze bölgesinde yatırımlarım var. Bundan sonra biraz daha işyerime ağırlık vereceğim. Allah her kesin yolunu açık etsin. Siyasi hayatımda bana destek veren, benim yanımda yürüyen tüm gönül dostlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.

Sarıtoprak, 260 arkadaşıyla birlikte istifa dilekçesini sunduktan sonra CHP eski Genel BaşkanıDeniz Baykaltarafından telefonla arandığını söyledi. Baykal'ın istifa etmemesi için kendisini ikna etmeye çalıştığını ifade eden Sarıtoprak ancak bu konuda kararlı olduğunu söylediğini aktardı.

Kaynak: Demokrat Gebze

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?