banner39

CHP'de 'vatandaşlık' krizi büyüyor

CHP, anayasa çalışmaları sürecinde TBMM uzlaşma komisyonuna sunduğu öneride 'vatandaşlık' maddesini boş bıraktı

Politika 04.08.2012, 09:37 04.08.2012, 17:08
CHP'de 'vatandaşlık' krizi büyüyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

CHP'nin anayasa çalışmaları sürecinde vatandaşlık tanımıyla başlayan kriz artarak sürüyor. Parti yönetiminin vatandaşlık tanımı yapmayarak krizi dondurma çabası da işe yaramadı.

Parti içinde yeni anayasa çalışmalarında masadan kalkılması veya Atatürk ve laiklikle ilgili kırmızı çizgiler konulmasında ısrar eden ulusalcı kanadın gelişmelerden duyduğu rahatsızlık artıyor.

Star'ın haberine göre sözkonusu kriz partinin TBMM Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu 'hak ve özgürlükler bölümü' önerisine de yansıdı. CHP, 'vatandaşlık' maddesini boş bıraktı.

SÜHEYL BATUM TOPLANTILARA KATILMIYOR

Yönetim ağırlıklı olarak bu maddede 'Türk ulusu' ifadesinin gerekli olmadığı görüşünde. Ancak parti içindeki ulusalcı kanat 'Türk ulusu' vurgusunda ısrarını sürdürüyor. Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi olan Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un toplantılara katılmaması dikkat çekti.

Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise önümüzdeki hafta açıklama yapmaya hazırlanıyor. Bu arada CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu önerisinde, diğer din ve mezheplerin de Diyanet'te temsil edilmesi talebinde bulunması dikkat çekti.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?