banner15

CHP'de yeni bir kriz daha

Kılıçdaroğlu'nun 15 ayda 4 kez revizyona gitmesi yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Bir, iki ve üçüncü adamların Alevi olması tartışmalara neden oldu

CHP'de yeni bir kriz daha

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Partinin 'ikinci adam' koltuğundan indirilen Gürsel Tekinve Merkez Yönetim Kurulu dışında kalan isimler gelişmelerden rahatsız.CHPiçindeki bir başka rahatsızlık konusu da, Kılıçdaroğlu'nun partinin en güçlü koltukları için Alevi kökenli isimleri tercih etmesi.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre Eski İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Esfender Korkmaz, "Bu tablo CHP'de mezhepçilik yapıldığının kanıtı" dedi. Eski CHPİzmirMilletvekili Canan Arıtman ise "Etnik köken eleştirisinin haklılık payı olduğunu görmemek için kör olmak lazım" ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, son operasyonda partinin ikinci koltuğu olan örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına Nihat Matkap'ı, idarî ve malî işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine de Erdoğan Toprak'ı oturttu. Kılıçdaroğlu'nun bu tercihi de eleştiri konusu oldu.

"MEZHEPÇİLİK AYRIMI YAPILIYOR"

Eski İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Esfender Korkmaz, bu tablonun CHP'de mezhepçilik ve etnik ayrımcılık yapıldığının kanıtı olduğunu öne sürdü. Milletvekili iken yönetime 'mezhepçilik ve etnik ayrımcılık yapılmaması' yönünde uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Korkmaz, şu görüşü dile getirdi: "Demek ki ben uyarımda haklıymışım. Bazı sezgilerim olmuştu. Ama bugün geldiğimiz noktada maalesef yapıldığını gördük. İkinci adamı Nihat Matkap, üçüncü gelen Erdoğan Toprak Alevi. Bu tabii göze batar. Bu arkadaşların hepsi iyi insanlar ama kamuoyu bunu böyle algılamaz. Aleviler için en fazla çalışan insan benim. Milletvekili iken Alevilere ibadet haklarının verilmesini savunan bendim. Ama böyle ayrımcılık yapınca ne yapabilirsin, nasıl savunabilirsin? Burada Kılıçdaroğlu çok yanlış yapmıştır."

Eski CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman ise "Etnik köken eleştirisinin haklılık payı olduğunu görmemek için kör olmak lazım." ifadelerini kullandı.

"ASIL OPERASYON DELEGEYE YAPILACAK"

DeğişiklikleriDeniz Baykalve ekibine yönelik operasyonun devamı olarak değerlendiren Arıtman'a göre asıl değişim bayramdan sonra başlayacak olan delege seçimlerinde yaşanacak. "Değişimi asıl delege seçimlerinde görün. Bütün il ve ilçe başkanları değiştirilecektir. Yerel seçimlerde mevcut belediye başkanlarının hepsi değiştirilecek. Operasyon devam ediyor. Devam da edecektir. Sayın Kılıçdaroğlu Baykal'dan sonra ilk gelişinde bir kısım yandaş medya, CHP'nin oy oranlarını kamuoyu araştırmalarına dayandırarak yüzde 40'lara çıktığını yazdı. Bu umut doğrultusunda da kendisine destek olundu. Ancak seçimler tam bir hayal kırıklığı. Yeni yönetimin Türkiye'de iktidar olma değil partide iktidar olma hevesi vardı."

BAYKAL DA RAHATSIZ

Gelişmelerden, kaset operasyonuyla alaşağı edilen eski Genel Başkan Deniz Baykal da rahatsız. Zaman'ın ulaştığı Baykal, parti içi konularla ilgili şimdiye kadar sessiz kaldığını, bu şekilde devam etmek istediğini belirtti. Ancak Baykal'ın yakın çevresine yaptığı değerlendirmede sürecin parti açısından kötüye gittiğini söylediği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 09:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35