CHP'deki 'CIA ajanı krizi'nde yeni iddialar

Sezgin Tanrıkulu için "CIA ajanı" diyen CHP'li Dilek Akagün Yılmaz, kendisini Wikileaks belgelerinde Tanrıkulu'yla ilgili cümlelerle savundu. Yılmaz, Tanrıkulu'nun kod adının TR 705 olduğunu söyledi

CHP'deki 'CIA ajanı krizi'nde yeni iddialar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na 'CIA ajanı' dediği için disiplin kurulundan ceza aldı. Akagün Yılmaz, "Ben şüpheli ilişkileri olan bir vekile dikkat çektim" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nu, basına kapalı grup toplantısında "CIA Ajanı" olmakla suçlayan Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'a, CHP Grup Disiplin Kurulu tarafından uyarı cezası verildi. Konu hakkında açıklama yapan Yılmaz, uyarı cezasını kabul etmediğini vurgulayarak, " Cumhuriyet Halk Partisi 'nin grup disiplin kurulu, bu türden şüpheli ilişkileri olan bir milletvekilini sorgulamayıp da bana ceza veriyorsa işte asıl o zaman parti hukuku çiğneniyor demektir" dedi.

CHP BELGELERİ GÖRMEZDEN GELİYOR

Parti tüzüğüne ve programına aykırı hiçbir davranışının olmadığını da kaydeden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Kapalı grup toplantısında Sezgin Tanrıkulu'na basında sıkça yer alan ve her yerde karşımıza çıkan Gölge CIA olarak bilinen Stratfor belgelerinde TR 705 kod adının verilmesini hatırlatarak bunu sorgulamam ve açıklama istememin suç olarak değerlendirilmesi kabul edilemez. Grup iç yönetmeliği çerçevesinde her milletvekilinin özgürce söz ve oy hakkı olmasına rağmen, bu hakkımı basına kapalı olan bir grup toplantısında kullanmamdan dolayı suçlanmam parti hukukuna aykırıdır. Herkesin rahatlıkla ulaşabileceği 60 civarında Wikileaks belgesinde ABD Adana Konsolosluğu'nun ABD Ankara Büyükelçiliği'ne gönderdiği kriptolarda Sezgin Tanrıkulu için, 'Uzun zamandır konsolosluğumuzun kontak kişisi' deniyorsa, yine bir başka kriptoda ABD işgali altındaki Irak'ta Abu Garib hapishanesindeki işkence fotoğraflarının tekrar Türk basınında yayınlanmasından ve ABD'nin Müslümanlar üzerindeki olumlu imajının zedelemesinden Sezgin Tanrıkulu'nun endişe duyduğundan söz ediliyorsa CHP'nin bu belgeleri görmezden gelmesi mümkün değildir.

Bu kişinin halen daha insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı sıfatının devam ettirilmesi nasıl bir çelişkidir? Anti emperyalist bir kurtuluş savaşının bağrından doğan Cumhuriyet Halk Partisi'nin grup disiplin kurulu, bu türden şüpheli ilişkileri olan bir milletvekilini sorgulamayıp da bana ceza veriyorsa işte asıl o zaman parti hukuku çiğneniyor demektir."

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 16:11
banner53
YORUM EKLE

banner39