CHP'deki muhaliflerden 'tüzük' uyarısı

CHP içindeki muhalif kanadın önde gelen isimlerinden Haluk Koç, yaptığı yazılı açıklamayla Kılıçdaroğlu yönetimine 'tüzük' uyarısında bulundu

CHP'deki muhaliflerden 'tüzük' uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP'deki muhalif isimlerden Haluk Koç "CHP'nin kendi içindeki demokrasi tartışmasını, verilen sözler doğrultusunda, artık sonuçlandırması gerekmektedir" dedi.

Koç, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi partilerin, parti tüzüğüne önem vermeleri ve bağlı kalmaları gerektiğini belirtti.

Değişen koşullara, yeniden ortaya çıkan beklentilere ve gereksinmelere bağlı olarak parti tüzüğünde değişiklik ihtiyacının ortaya çıkabileceğini kaydeden Koç, bu şekilde yapılacak tüzük değişikliklerinde, daha demokratik yapılanmayı amaçlamanın ve üye hukukunu güvence altına almanın temel ilkeler olması gerektiğini vurguladı.

Koç, tüzük değişikliğinde ilkeli davranmak gerektiğini belirterek, kişisel amaçlara dönük ve CHP'yi bulunduğu düzeyin de gerisine çekecek tüzük değişikliği taleplerine karşı direnmenin, onurlu bir parti görevi olduğunu söyledi.

CHP'de son yıllarda sıkça gündeme getirilen tüzük değişikliği taleplerinin hiçbirinin örgütten gelmediğini ifade eden Koç, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Taleplerin tamamı, Genel Başkan tarafından kurultayımıza dayatılmıştır. Kurultayda baskıcı bir ortam yaratılarak, yeterince tartışılmadan, tüzük değişiklikleri gerçekleştirilmiştir. Böylece parti içi demokrasi büyük ölçüde zedelenmiş, tek adam yönetimine giden bir süreç başlatılmıştır. Genel Sekreterliği idari bir birime indirgeyerek, bütün siyasi yetkilerin Genel Başkan'da toplanmasını sağlayacak bir model, Aralık 2008'de kabul edilmiştir. Bu anlayışla mücadele etmek bütün kurultay delegelerinin görevi olmalıdır. Özel Yetkili Mahkemeleriyle, gizli tanık müesseseleri aracılığıyla, objektif hukuk kavramının içinin boşaltıldığı, DP'nin 1960 başlarında kurduğu tahkikat komisyonlarını andıran uygulamaları ile CHP'nin ve ulusal değerlere bağlı tüm kurumların kuşatıldığı bir dönemde, CHP'nin kendi içindeki demokrasi tartışmasını, verilen sözler doğrultusunda, artık sonuçlandırması gerekmektedir. Daha önce Sayın Genel Başkanımızın da verdiği sözler doğrultusunda, hazırlanan tüzük değişikliğiyle ilgili kurultay çağrısına destek vermeyi bir siyasi görev ve ödev sayıyorum.''

Koç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, mevcut antidemokratik tüzüğe neden karşı olduğunu daha önce anlattığını ve tüzük değişikliği talebini kendisinin yapmasını önerdiğini kaydetti. Koç, kendisiyle çelişmemek adına olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı için imza verdiğini bildirdi.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök de bu hafta içinde tüzük kurultayı için imza vermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 14:47
YORUM EKLE

banner39