banner39

CHP'den AK Parti'ye 5 milyar dolar sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak, temmuz ayında Türkiye'ye tek kalemde 4,8 milyar dolarlık kaynağı belirsiz döviz girişi olduğunu iddia etti

Politika 14.09.2013, 17:49 14.09.2013, 17:54
CHP'den AK Parti'ye 5 milyar dolar sorusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Temmuz ayında cari açıktaki büyümenin 6 milyar dolarlık artışla 60 milyar doları aşmasını 5 milyar dolarlık kaynağı belirsiz döviz girişine bağladı. Toprak, "Bu kara para mıdır, para aklama mıdır, kaynağı nedir? Kimindir? Hükümet açıklamalıdır." dedi.

Erdoğan Toprak, Temmuz ayı ödemeler dengesi bilançosunda, 1992 yılından bu yana görülen en yüksek tutarda ve tek kalemde 4,8 milyar dolarlık kaynağı belirsiz döviz girişi olduğunu iddia etti. Şeffaf ekonomilerde, bu tutarda bir paranın kaynağının gizlenemeyeceğini vurgulayan Toprak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Merkez Bankası'nın Temmuz ayı ödemeler dengesi verilerine göre; Mart ayında 47,8 milyar dolara kadar inen cari açık, Nisan ayında 51,2, Mayıs'ta 53,3, Haziran'da 54, Temmuz ayında ise 55 milyar dolar 754 milyon dolara yükseldi. Cari açığın daha da büyümemesinde, uzun vadeli ve kayıtlı, yasal para girişinin önemli bir katkısı oldu. 3,8 milyar dolarlık bu artışın 1,6 milyar dolarlık bölümü Yapı Kredi Sigorta'nın Allianz'a satışından sağlanan 1 milyar dolardan, 1,4 milyar dolarlık bölümü bankaların dışarıdan aldıkları borç ve sendikasyonlardan, 700 milyon dolarlık bölümü de devletin dış borçlanmasından sağlandı. Buraya kadar her şey normal ve şeffaf görünmektedir. Bu dövizler gelmeseydi cari açık 58 milyar 554 milyon dolar olacaktı. Ancak cari açığın Temmuz sonu itibariyle, 63 milyar 354 milyon dolara yükselmesini önleyen unsur, 1992 yılından bu yana, tek başına bir ayda ve tek kalemde gerçekleşen 4,8 milyar dolarlık kaynağı belirsiz döviz girişidir. AKP ne zaman dara düşse, böyle yüklü kaynağı belirsiz döviz girişleri olmaktadır. Bu paranın kaynağı nedir, neresidir, bu para kimindir ve ne amaçla Türkiye'ye gönderilmiştir? Merkez Bankası, BDDK, SPK, MASAK ne gün için vardır?"

Maliye Bakanlığı'nın Varlık Barışı düzenlemesiyle 31 Temmuz'a kadar toplam 50 milyar 45 milyon lira tutarında ve yüzde 97,9'u döviz olmak üzere varlık beyan edildiğini açıkladığını aktaran Toprak, ayrıca 1 Ağustos'ta 1 milyar TL de vergi tahakkuk ettirildiğinin açıkladığını dile getirdi. Toprak, şöyle devam etti:

"Varlık Barışı ile beyan edilen 49 milyar TL tutarındaki yurt dışında tutulan dövizin dolar karşılığı 27 milyar dolara ulaşıyor. Eğer 4,8 milyar dolarlık kaynağı belirsiz döviz girişi, bu beyanlardan kaynaklanıyorsa, yurt dışındaki 27 milyar doların ancak 7'de birine yakın kısmı gelmiş demektir. Büyük bölümü hâlâ dışarıda tutulmaktadır. Yani yurt dışında tutulan 27 milyar dolar, çok cüzi bir vergiyle yasal hale getirilmiş, aftan yararlanmış ama ülkeye getirilmemiştir. Para sahipleri ekonomiye ve hükümete güvenmemektedir. Merkez Bankası ise bu paranın yurtiçi yerleşiklerin dövize geçişlerinden kaynaklanmış olabileceğini savunmaktadır. O zaman da TL'den dolara geçiş yönünde, büyük bir akım başlamış demektir. Bu da, halkın TL'ye güven kaybını göstermektedir. Her koşulda, hükümet şeffaflık ve demokratik hesap verilebilirlik gereğince, bu 4,8 milyar doların kaynağını halka açıklamak zorundadır. Halk, yoksullukla, sefaletle, yoklukla, icra ve hacizlerle boğuşurken, bu milyar dolarlar nerden akmaktadır, sahibi ve menşei nedir? Açığa çıkartılmalıdır."

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?