banner39

CHP'den 'Alevi kodlaması mı var?' sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Emniyet'in Gezi Parkı eylemleri raporunda Alevilere ilişkin verilerin yer alması nedeniyle, Başbakan Erdoğan'a, "Alevilerle ilgili soy kodlaması mı yapılıyor?" diye sordu.

Politika 26.11.2013, 11:48 26.11.2013, 14:01
CHP'den 'Alevi kodlaması mı var?' sorusu

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili Emniyet tarafından hazırlanan rapor tartışmalara neden oldu. Eylemlere katılanlar hakkında veri toplandığı iddiası CHP'li Sezgin Tanrıkulu tarafından Meclis'e taşındı.

Gezi Parkı olayları ve bu süre içinde yaşananlara dair güvenlik birimleri tarafından hazırlanan rapora tepki geldi. Raporda eylemlere katılanların inançlarıyla ilgili bir çalışma yapıldığı ve veri toplandığı iddiası Meclis'e taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu,  Raporla ilgili Başbakan Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Tanrıkulu, Başbakana şöyle sordu:

"Yüzde 78 oranının verilebilmesinin sebebi nedir? Böyle bir çalışmanın yapılması talimatını kim ya da hangi kurum verdi? Güvenlik Analiz Raporları hangi birim/birimler tarafından hazırlandı."

"Alevilerle ilgili soy kodlaması mı yapılıyor?" diye de soran Tanrıkulu, çalışmanın mezhepsel ayrımcılığa neden olup olmayacağını da sordu.

Tanrıkulu, önegede, "Çalışmada Alevi vatandaşların öne çıkarılmasının gerekçesi nedir? Güvenlik birimleri tarafından bu tür bir çalışma yapılarak Alevi vatandaşların ön plana çıkarılması bir 'mezhepsel ayrımcılığa' neden olmayacak mıdır?" sorusunu da yöneltti.

EMNİYETTEN AÇIKLAMA

Bu arada, raporla ilgili detayların Milliyet Gazetesi'nde yayınlanmasının ardından Emniyet'ten de bir açıklama geldi.  Açıklamada, "İddia edildiği gibi katılımcıların inançları ile ilgili bir çalışmanın yapılması ve verinin toplanması söz konusu değildir. Şüphelilerin belli bir bölümünün inancı ve aidiyeti hususu haberde yanlış yorumlanmıştır" denildi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?